fot. PAP/Leszek Szymański

Amerykańskie media komentują wizytę prezydenta Polski w USA

Amerykańskie media komentują wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w USA, który był pierwszym zagranicznym gościem Donalda Trumpa od czasu wybuchu epidemii.

Amerykańska agencja Associated Press przytacza pochwały pod adresem Polski, która jest jednym z ośmiu członków NATO przeznaczających na obronność ponad 2 proc. swojego PKB. Agencja informuje o innych wątkach w rozmowach polsko-amerykańskich, jak np. o ponad miliardowej inwestycji Google we wspólne centrum technologii informatycznych w Polsce. To również plany dotyczące współpracy medycznej oraz projekty związane z gospodarką nuklearną.

Z kolei amerykańska telewizja CNN podkreśla, że to właśnie prezydent Andrzej Duda był pierwszym gościem Donalda Trumpa od wybuchu epidemii. Według CNN, mocna więź między Trumpem i Dudą zawiązała się podczas wizyty amerykańskiego prezydenta w Warszawie w 2017 roku.

Amerykańskie „Politico” komentuje, że wizyta prezydenta Dudy może być postrzegana jako rozczarowanie, ponieważ nie udało mu się zawrzeć ostatecznej umowy o rozmieszczeniu dodatkowych wojsk amerykańskich w Polsce. „Politico” wskazuje, że „ani Trump, ani Duda nie wspomnieli o planach nazwania polskiej bazy Fort Trump”. Plany te – jak twierdzi „Politico” – podobno utknęły w martwym punkcie w związku ze sporami dotyczącymi finansowania i infrastruktury. Wcześniej ambasador USA w Polsce podkreślała, że negocjacje wciąż się toczą.

TV Trwam News

drukuj