fot. Muzeum II Wojny Światowej

Jan Kowalczys ps. „Śmiały” został awansowany przez MON do stopnia kapitana

W środę, 24 czerwca, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych oraz awansu na stopień kapitana dla porucznika Jana Kowalczysa ps. „Śmiały”.

Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej por. Jan Kowalczys został awansowany do stopnia kapitana.

– Dzisiaj na naszych oczach materializują się słowa, które tak często wypowiadamy i które z płonącym sercem śpiewamy. Każdy z nas wiele razy w życiu te słowa wypowiadał: „Jeszcze Polska nie zginęła”. Polska nie zginęła, bo byli tacy ludzie, którzy na przekór dwóm równie przerażającym totalitaryzmom postanowili żyć, postanowili z nimi walczyć i nie poddali się w wieku nieprawości. (…) Za to serdecznie panie poruczniku, panie kapitanie dziękujemy – podkreślał dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

– Jan Kowalczys to żołnierz, który doświadczył najstraszliwszej grozy XX wieku, który stanął naprzeciw dwóch totalitaryzmów, a co najistotniejsze, który złu przeciwstawił postawę godną i niezłomną – akcentował.

Jan Kowalczys został w 1948 roku decyzją gen. Władysława Andersa wyróżniony przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Medalem Wojska. Z Londynu dotarła do Jana Kowalczysa tylko legitymacja odznaczenia, a medal prawdopodobnie został przywłaszczony przez funkcjonariuszy UB z PRL-u.

– Za swoją działalność patriotyczną Jan Kowalczys został już wyróżniony w roku 1948 przez polski rząd w Londynie, który odznaczył go Medalem Wojska. W roku 1981 został uhonorowany Krzyżem Armii Krajowej przez Światowy Związek Żołnierzy AK w Londynie, a w roku 1996 przez Światowy Związek AK w Warszawie. Odznaczony został także Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Sybiraka i odznaką pamiątkową akcji „Burza”. W roku 2001 został awansowany do stopnia podporucznika, a w lutym 2012 został mu przyznany stopień porucznika. To wierny żołnierz Rzeczpospolitej. Biografia pana Jana dla nas wszystkich może być szkołą wartości – mówił dr Karol Nawrocki.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Kombatantów wyróżnił kpt. Jana Kowalczysa Kombatanckim Krzyżem Zasługi, a także – dzięki staraniom przyjaciół pana Jana – w jego ręce trafił Medal Wojska, którym odznaczony został w 1948 roku.

Kpt. Jan Kowalczys podczas uroczystości wspominał, jak powstało Polskie Państwo Podziemne. Przypomniał też słowa wiersza żołnierzy Armii Krajowej.

– 27 września, kiedy Warszawa płonęła w ogniu i broniła się ostatnimi siłami, powstała Polska Podziemna i jej struktury. Najpierw Służba Zwycięstwu Polski, potem Związek Walki Zbrojnej, a w 1942 roku przez generała Sikorskiego ustanowiona została Armia Krajowa. Naszym hasłem było: „Bóg. Honor. Wolna Ojczyzna”. Naszą Ojczyzną była Polska Podziemna walcząca w mroku, samotna i ciemna – opowiedział kpt. Jan Kowalczys.

– „Nie zmógł nas Wehrmacht, gestapo nie kat, bo Polskę kochaliśmy szczerze. I każdy z ochotą szedł dla niej na śmierć. My – Armii Krajowej żołnierze” – cytował.

TV Trwam/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl