fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] P. Gawryszczak: Wielu ludzi nie zagłosuje na Koalicję Europejską ze względu na bezideowość tego ugrupowania

Wielu ludzi, którzy głosowali na poszczególne ugrupowania, nie zagłosują na Koalicję Europejską ze względu na bezideowość tego ugrupowaniaocenił w rozmowie z TV Trwam dr Piotr Gawryszczak, politolog.  Rozmówca oceniał również szansę Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz analizował, z jakimi problemami będzie musiało zmierzyć się to polityczne ugrupowanie.

W opinii rozmówcy TV Trwam, dużym problemem dla Koalicji Europejskiej będzie ułożenie ostatecznych list do wyborów.

Nie będzie łatwo Koalicji Europejskiej ułożyć ostatecznej listy ze względu na to, że jest wiele środowisk i wiele ugrupowań. W związku z tym każde z tych ugrupowań chciałoby mieć jak najlepsze miejsca dla swoich kandydatów, a oczekiwania kandydatów Platformy Obywatelskiej na pewno są bardzo duże. Przecież jest tam pięciu premierów, są osoby, które piastowały ważne funkcję, są osoby, które były już europosłami. W związku z tym, każdy z nich liczy na to, że będzie „jedynką”, a najmniej „dwójką” – tu może być duży problem – mówił Piotr Gawryszczak.

W ocenie politologa, ludzie głosujący na poszczególne ugrupowania nie zagłosują na Koalicję Europejską. Koalicja próbuje zaklinać rzeczywistość i stara się jednoczyć przeciwko PiS – to jej jedyny program.

Wielu ludzi, którzy głosowali na poszczególne ugrupowania, nie zagłosują na Koalicję Europejską ze względu na bezideowość tego ugrupowania, które przejawia się tym, że cały czas, fałszując rzeczywistość, liderzy tego ugrupowania mówią o tym, że trzeba odsunąć PiS od władzy i wprowadzić Polskę znowu na salony europejskie, nie dostrzegając tego, że działania zarówno rządu, jak i prezydenta Andrzeja Dudy powodują, że właśnie jesteśmy w centrum światowej polityki – powiedział Piotr Gawryszczak.

Kolejnym problemem może być zbyt duża różnorodność poglądowa, która wielu wyborców może nie przekonać, a wręcz zniechęcić.

Kilka tych ugrupowań, zapewne wokół liberalizmu czy neoliberalizmu, mogą się grupować, czyli Nowoczesna, postkomuniści, Zieloni, Platforma Obywatelska, natomiast ludowcy z PSL-u zupełnie nie mają nic wspólnego z liberalizmem. To jest jednak partia, którą postrzegają jej wyborcy jako partia konserwatywna, związana ściśle z chrześcijaństwem, z naszą wiarą i wiarą narodu, a tutaj nagle karze się przyłączać do Koalicji Obywatelskiej, która na pierwszy rzut poszła w kierunku spraw ideologicznych – mówił Piotr Gawryszczak.

Według historyka te wybory są szczególnie ważne, gdyż dają nadzieję na odsunięcie lewicy od władzy w UE.

Te wybory są ważne ze względu na to, że jest szansa na odsunięcie w Unii Europejskiej tego lewactwa i liberałów od władzy, czy zmniejszenie ich udziału we władzy, a co za tym idzie, powrót do Unii Europejskiej, której idee mieli Konrad Adenauer czy Robert Schuman – zaznaczył Piotr Gawryszczak.

RIRM

drukuj