fot. PAP/Mateusz Marek

O godz. 11.00 posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołane przez Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda zwołał na dziś posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Początek spotkania o godz. 11.00. W skład Rady wchodzą m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, właściwi ministrowie oraz szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny.  

Swój udział zapowiedzieli już lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Uczestnicy spotkania omówią bieżącą sytuację związaną z epidemią koronawirusa. Mają poruszyć temat współdziałania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się mu.

O posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego poinformował w poniedziałek na konferencji szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

– W związku z rozwojem sytuacji, jeśli chodzi o koronawirusa, dość dynamicznym zarówno w otoczeniu naszego kraju jak i w Polsce, pan prezydent zdecydował się na zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Ta sytuacja rzeczywiście rozwija się niezwykle szybko. Stąd wola pana prezydenta, żeby zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego, przedstawicieli rządu, ale również przedstawicieli opozycji parlamentarnej. Celem jest poinformowanie również parlamentarzystów nt. rozwoju sytuacji i działań, jakie zamierzają podjąć władze polskie – powiedział Paweł Soloch.

Przed posiedzeniem RBN ma odbyć się także kolejne spotkanie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jest to organ opiniotwórczo-doradczy, w którego skład wchodzą premier oraz ministrowie odpowiedzialni za poszczególne służby.

Do tej pory w naszym kraju potwierdzono 17 przypadków koronawirusa. 467 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia; 1014 osób objęto kwarantanną – podało Ministerstwo Zdrowia.

RIRM

drukuj