Spór wokół wyboru sędziów

Krajowa Rada Sądownicza zarzuca prezydentowi przekroczenie swoich uprawnień tłumacząc, że jest jedynym organem, który może wybierać nowych sędziów, a rola prezydenta sprowadza się tylko do ich nominowania.

Kancelaria Prezydenta broni swojego stanowiska i odpowiada: „to prerogatywa osobista prezydenta”.

Krajowa Rada Sądownictwa kilka dni temu otrzymała postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o odmowie powołania dziesięciu kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego. Postanowienie nie zawierało uzasadnienia.

KRS uważa, że jest jedynym organem, który może wybierać sędziów, a rolą prezydenta jest ich tylko mianować. Z tym nie zgadza się Kancelaria Prezydenta.

– To jest prerogatywa osobista pana prezydenta i pan prezydent nie jest zobowiązany, żeby powoływać sędziów na wniosek KRS – mówił Marek Magierowski, szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

Rzecznik prezydenta zaznaczył także, że głowa państwa nie musi się tłumaczyć ze swojej decyzji.

– Pan prezydent nie może opiniować sędziów i nie będą podane powody, dla których ci sędziowie nie zostali powołani – wskazał Marek Magierowski.

Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta zaznaczył również, że konstytucja nie zmusza prezydenta do powoływania sędziów wskazanych przez KRS.


TV Trwam News

drukuj