Jaruzelski przejął willę w Warszawie za skandalicznie niską kwotę

Wojciech Jaruzelski przejął willę w Warszawie za niecałe 43 tysiące złotych. Skandalicznie niska kwota wynikała ze specjalnej 93-proc. bonifikaty.

Taką zniżkę i przyznanie pełni praw do nieruchomości umożliwił PRL-owskiemu dygnitarzowi Zarząd Dzielnicy Mokotów w 2012 r. za rządów HGW. Willa przy ul. Ikara 5 należała wcześniej do Przedpełskich, polskiej rodziny zasłużonej w II Rzeczypospolitej.

Zarząd Dzielnicy za przekształcenie w prawo własności ustalił opłatę w wysokości ponad 614 tys. zł.  Od tej sumy udzielono jednak 93 proc. bonifikaty.

Informacje w tej sprawie, które publikuje portal tvp.info udzielił radnemu Mokotowa z PiS Jackowi Ozdobie urząd miasta stołecznego Warszawy.

Decyzja władz samorządowych jest skandaliczna, komisja weryfikacyjna przyjrzy się jej – powiedział poseł Jan Mosiński, członek komisji.

– Chodzi o wyjątkową bonifikatę z nieruchomości wycenionej na 580 tys. złotych, gdzie Jaruzelski zapłacił 43 tys., podejrzewam, że jeszcze w ratach rozłożone. Temat ten ma prawo bulwersować każdego Polaka, nie tylko warszawiaka. Myślę, że temat ten będzie przedmiotem jakiejś dyskusji na najbliższym posiedzeniu niejawnym komisji. Osobiście temat ten będę chciał zgłosić pod obrady czy ewentualnie zajmujemy się tym wątkiem czy pozostawiamy innym organom do tego uprawnionym. Pamiętam wypowiedź jednej z osób, która miała prawo do tej willi, że w sposób dla niej niejasny pozbawiono jej tego prawa. To bez wątpienia wymaga zbadania – podkreślił Jan Mosiński.

W sierpniu br. – jak podaje tvp.info – Wojskowe Biuro Historyczne przedstawiło szefowi MON dokumenty dotyczące willi Jaruzelskiego. Według nich nieruchomość w 1972 r. przejął Wojskowy Stołeczny Zarząd Budynków Mieszkalnych. Z jednego z dokumentów wynika, że  nieruchomość to 120 m kw. oraz ogród.

„Przekwaterowania zamieszkałych w tym budynku pięciu rodzin wojsko dokonało we własnym zakresie” – czytamy.

Jaruzelski wprowadził się do willi w 1973 r., a w 1979 r. odkupił ją od Skarbu Państwa.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl