fot. PAP/Paweł Supernak

Warszawa: zarzuty dla kierowcy, który pod wpływem amfetaminy spowodował wypadek autobusu

Prokuratura postawiła zarzuty Tomaszowi U., który pod wpływem amfetaminy doprowadził w czwartek do wypadku autobusu w Warszawie. „Mężczyzna usłyszał m.in. zarzut sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, w wyniku której doszło do zgonu jednej z pasażerek, a także ciężkich obrażeń u czterech innych osób” – poinformowała w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mirosława Chyr.

W zarzucie uwzględniono, że w momencie wypadku kierowca był pod wpływem amfetaminy – podała prokurator Mirosława Chyr.

„Tak wynika z uzyskanej w dniu dzisiejszym opinii toksykologicznej” – powiedziała.

Jak dodała, ustalenie, że kierowca znajdował się pod wpływem amfetaminy skutkowało zaostrzeniem kwalifikacji prawnej i zaostrzeniem możliwości wymierzenia kary.

Za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym grozi kara do 12 lat więzienia.

„Matematyka kodeksu karnego stanowi jednak, że możemy orzec maksymalnie nawet karę 15 lat pozbawienia wolności i ta kara w tym momencie realnie grozi podejrzanemu” – podkreśliła rzeczniczka warszawskiej prokuratury.

Poinformowała również, że prokurator ogłosił Tomaszowi U. zarzut posiadania substancji psychotropowej.

„Zarzut ten odnosi się od amfetaminy, która została znaleziona w kabinie kierowcy, w kokpicie pod portfelem z dokumentami kierowcy” – wyjaśniła Mirosława Chyr. Za posiadanie substancji psychotropowej grozi kara do 3 lat więzienia.

Przy mężczyźnie znaleziono około pół grama amfetaminy.

„Nie możemy udzielić informacji, czy kierowca zażywał amfetaminę w trakcie jazdy, ponieważ nie dysponujemy jeszcze ustaleniami w tym zakresie. Po przeanalizowaniu wszelkich dostępnych nagrań będzie możliwe odniesienie się do tej kwestii” – wyjaśniła rzecznik.

Przekazała też, że mężczyzna usłyszał zarzuty w szpitalu i odmówił odpowiedzi na pytanie, czy się do nich przyznaje.

„Wyjaśnił jedynie, że +urwał mu się film+ i niewiele pamięta z tego, co się działo. Pamięta jedynie tyle, że pomagał wyprowadzić jedną z pasażerek autobusu” – dodała Mirosława Chyr.

Prokuratura złoży wniosek do sądu o tymczasowy areszt dla mężczyzny.

„Będzie powoływała się na obawę wymierzenia surowej kary, a także na obawę matactwa, ponieważ postępowanie jest na wstępnym etapie” – zaznaczyła rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Dodała, że do przeprowadzenia zostało wciąż wiele czynności, takich jak chociażby rekonstrukcja wypadku.

„Będziemy jeszcze pogłębiali ekspertyzy toksykologiczne w tej sprawie, a przede wszystkim będziemy prowadzić wnikliwe przesłuchania świadków” – zapewniła Mirosława Chyr.

Zaapelowała też o zgłaszanie się do prokuratury, wydziału dochodzeniowo-śledczego Komendy Stołecznej Policji świadków i osób, które mogą mieć jakąkolwiek wiedzę na temat przebiegu zdarzenia oraz tych, które nagrały ruch autobusu przed wypadkiem, niekoniecznie w jego trakcie.

„Prosimy również tych pasażerów autobusu, którzy opuścili go po wypadku i oddalili się z miejsca zdarzenia, żeby złożyli zeznania, ponieważ każda relacja jest w tej sprawie istotna” – powiedziała prokurator.

Jak podkreśliła, prokuratura dysponuje informacjami, że kierowca autobusu, który w czwartek spadł z wiaduktu na trasie S8, był w przeszłości 13 razy karany za wykroczenia w ruchu drogowym. Działo się to w okresie od listopada 2014 do maja 2018 roku.

„Były to wykroczenia dotyczące przekroczenia prędkości, a także niestosowania się do znaków i sygnałów drogowych” – wyjaśniła rzeczniczka.

Jak podała, z opinii toksykologicznej wynika, że stężenie amfetaminy w organizmie Tomasza U. było wysokie.

„Mamy do czynienia ze stężeniem amfetaminy w wysokości 371 nanogramów na mililitr” – wyjaśniła Mirosława Chyr.

W związku z tym jak zapewniła prokurator jest zobowiązany do ustalenia wszelkich okoliczności związanych z zatrudnieniem podejrzanego.

„Uzyskaliśmy całość dokumentacji pracowniczej zarówno z ZDM, jak i od przewoźnika prywatnego, który zatrudniał kierowcę” – poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

W czwartek w Warszawie doszło do wypadku autobusu miejskiego, który przebił barierki i spadł z wiaduktu na trasie S8. Bilans wypadku to jedna ofiara śmiertelna oraz 17 poszkodowanych, w tym cztery osoby ciężko ranne.

Jak nieoficjalnie udało się dowiedzieć PAP, nie było śladów hamowania autobusu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl