fot. PAP/Rafał Guz

Wody Polskie: 300 ton azotu i 30 ton fosforu trafiło do Wisły w wyniku awaryjnego zrzutu ścieków w Warszawie

300 ton azotu i 30 ton fosforu trafiło do Wisły w wyniku awaryjnego zrzutu ścieków w Warszawie. Do rzeki trafiło łącznie ponad 5 miliardów litrów ścieków – alarmują Wody Polskie.

W wyniku awarii cenne i chronione obszary zostały skażone ściekami z mieszkań i domów, a także biurowców, szpitali i różnych przedsiębiorstw. Zawierają one m.in. metale ciężkie i detergenty. Zanieczyszczenia największe szkody wyrządziły w najbliższej okolicy zrzutu.

– Ostatnio w okolicach Łomianek zebraliśmy takie cztery duże wory padniętych, śniętych ryb, które musieliśmy zutylizować, więc cały czas mamy takie informacje. Moi pracownicy na bieżąco monitorują stan Wisły – poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

W ostatnich dniach ścieki znów trafiły do Wisły. Powodem były duże opady deszczu oraz awaria jednej z pomp pompującej ścieki przez tymczasowy rurociąg na wojskowym moście pontonowym. Pod rzeką trwa przewiert nowego rurociągu, który będzie doprowadzał ścieki do oczyszczalni „Czajka”. Jedna nitka może być niewystarczająca.

– Jeżeli nie mieszczą się w dwóch rurach o przekroju jednego metra, to jak mają się zmieścić w jednej rurze o przekroju 1,2 m. Jest to naprawdę dosyć trudna sytuacja. Zobaczymy, co miasto z tym zrobi. Mamy dużo różnych, sprzecznych informacji – powiedział Przemysław Daca.

Przez rozpoczęciem zimy most pontonowy zostanie złożony przez wojsko. Nie może być wykorzystywany w trakcie niekorzystnych warunków pogodowych. Nie jest pewne, czy alternatywne połączenie realizowane przez miasto będzie już wtedy gotowe.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl