W Warszawie trwa spotkanie premierów państw V4 i krajów Beneluksu

Premierzy Grupy Wyszehradzkiej i krajów Beneluksu rozmawiają dziś w Warszawie; wśród tematów przewidziano m.in. kwestie przyszłości Unii Europejskiej, Brexitu, kryzysu migracyjnego i wspólnej polityki obronnej.

Zarówno Wyszehrad jak i Beneluks w ramach UE mocno wyrażają swoje poglądy. Są to często odmienne stanowiska – zwłaszcza w sprawie imigrantów. To będzie ciekawa rozmowa dwóch bardzo wyrazistych grup w UE – mówiła przed spotkaniem premier Beata Szydło w internetowej telewizji wPolsce.pl.

Polska premier wskazała, że takie rozmowy są potrzebne do wypracowania konsensusu i rozwiązań akceptowanych przez większość państw.

– To nie jest tak, że (…) 27 państw zgadza się na wszystko i będzie się zgadzało na wszystko, a proponowane rozwiązania będą idealne. Nie ma takiego świata. Ale jeżeli UE i państwa członkowskie nie będą ze sobą rozmawiały, tylko będzie próba narzucania różnych rozwiązań poprzez straszenie, poprzez szantaż i takie najbardziej niskie argumenty, jakimi sią sprawy finansowe – które w UE grają oczywiście ogromną rolę – to Unia Europejska ma przed sobą słabą przyszłość. Jeśli będziemy realizować politykę europejską w ramach przyjętych przez wszystkich traktatów i szanować się wzajemnie, to UE ma szanse na to, żeby poradzić sobie z kryzysami i pójść do przodu – zaznaczyła Beata Szydło.

Dzisiejsze spotkanie szefów rządów Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Belgii, Holandii i Luksemburga to inicjatywa premier Beaty Szydło.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek mówił wcześniej, że szczyt „to okazja do zacieśnienia współpracy i dialogu o najważniejszych sprawach europejskich”.

W trakcie sesji roboczej państw V4 i Beneluksu omówione będą też kwestie gospodarcze oraz umocnienia wspólnego rynku opartego na czterech swobodach.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl