fot. PAP/Tomasz Gzell

Warszawa: Na Zamku Królewskim podsumowano projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej

Projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej przywraca słuchaczom to, co w dużej mierze zostało zapomniane. Ukazuje na nowo twórczość artystów głównie ze 123 lat zaborów. Na Zamku Królewskim w Warszawie podsumowano projekt.

Projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej pozwala uzupełnić cywilizacyjne zaległości w dziedzinie muzyki, które powstały jeszcze w czasach rozbiorów, kiedy – jak mówi wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński – polska muzyka była tak bardzo ważna dla przetrwania naszej tożsamości i odzyskania niepodległości.

– W ramach tego projektu odszukiwane są artefakty dotyczące tej spuścizny. Z drugiej strony dotyczy to żywej muzyki, a więc przekształcania tego wszystkiego, co jest odnajdywane, co jest odkrywane na nowo – wskazuje prof. Piotr Gliński.  

Od 2017 roku w projekt zostało zainwestowanych ponad 23 mln zł. Wydano ponad 26 albumów płytowych, 25 książek, 279 wydawnictw nutowych, zdigitalizowano ponad 150 tys. pozycji – zaznacza Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

– Przemierzyliśmy Europę wzdłuż i wszerz, żeby w rozmaitych archiwach poszukiwać – ta praca nie jest jeszcze zakończona – poszukiwać poloników, tych utworów, które powstawały w ciągu tych 123 lat na ziemiach polskich i to się naprawdę udało. Mamy spory zasób materiałów, mamy też ten zasób zabezpieczony czyli zdigitalizowany – podkreśla Daniel Cichy.  

Projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej jest realizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl