fot. baltic-pipe.eu

Senat zajmie się ustawą dotyczącą projektu Baltic Pipe

Senat rozpoczyna dziś trzydniowe posiedzenie. W trakcie obrad zajmie się między innymi ustawą, która upoważnia prezydenta do ratyfikacji umowy, tworzącej ramy prawne dla projektu Baltic Pipe.

Gazociąg ma połączyć Polskę ze złożami gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Po stronie duńskiej umowa jest już zatwierdzona.

W myśl dokumentu Polski Gaz-System będzie właścicielem i operatorem podmorskiej części gazociągu do wybrzeża Danii. Operator ma też w całości sfinansować budowę rury.

Poseł Maciej Małecki, przewodniczący sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa, wskazuje, że ratyfikacja umowy pozwoli na uniezależnienie Polski od rosyjskich dostaw gazu.

– Gazociąg Baltic Pipe, który połączy polskie wybrzeże ze złożami gazu na Morzu Północnym, pozwoli na sprowadzanie do Polski 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Połączenie z terminalem gazowym im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i krajowym wydobyciem gazu da nam całkowitą niezależność w zakresie zabezpieczenia naszej gospodarki w zapasy gazu. To środowisko PiS, na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim, zabiegało, aby doprowadzić do Polski gazociągi pozwalające na sprowadzanie gazu do Polski z innych kierunków niż Rosja – mówi poseł Maciej Małecki.

Baltic Pipe ma zostać ukończony do października 2022 r.

RIRM

drukuj