fot. Paweł Palembas

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny

Rozpoczęła się dzisiaj astronomiczna wiosna. Słońce przekroczy tzw. punkt Barana. Jeśli chodzi o cieplejsze dni, to musimy poczekać na końcówkę tego tygodnia – wskazał klimatolog Rafał Maszewski.

W pierwszym dniu wiosny ma miejsce równonoc. Oznacza to, że dzień i noc będą trwać po 12 godzin. W każdym kolejnym dniu noc będzie krótsza. Choć wiosna jest kojarzona z cieplejszymi dniami, to będziemy musieli na nie jeszcze trochę poczekać.

Klimatolog Rafał Maszewski poinformował, że w najbliższych dniach mogą pojawić się przymrozki oraz deszcz ze śniegiem. W związku z tym kierowcy na zmianę opon będą musieli jeszcze poczekać.

– Typowa dla nas wiosna to taka jak teraz: kilka dni cieplejszych, kilka dni zimniejszych, może pojawić się śnieg z deszczem oraz przymrozki. Jeśli chodzi o cieplejsze dni, to musimy poczekać na końcówkę tego tygodnia – kilkanaście stopni na południu, być może zbliżmy się do „dwudziestki”. Parę dni temu zmierzyliśmy 22 stopnie Celsjusza w Tarnowie. Niestety, przyszły tydzień znowu będzie chłodniejszy. Z północny będzie napływać zimna masa powietrza, także przymrozek w nocy jest możliwy, więc na zmianę opon przyjdzie jeszcze czas – wskazał Rafał Maszewski.

Wiosna potrwa do 21 czerwca. Wówczas rozpocznie się astronomiczne lato, natomiast kalendarzowe – dwa dni później.

RIRM

drukuj