fot. flickr.com

Senacka komisja ustawodawcza za wzmocnieniem ochrony pokrzywdzonych dzieci  

Senacka komisja ustawodawcza jednogłośnie opowiedziała się dziś za przyjęciem bez poprawek rządowej ustawy wzmacniającej ochronę pokrzywdzonych dzieci w postępowaniach karnych. Chodzi m.in. o domniemanie małoletności w sytuacji, gdy nie da się ustalić wieku pokrzywdzonego.

Polskie prawo nie określa obecnie wprost, że w przypadku wątpliwości co do wieku pokrzywdzonego, który wydaje się być osobą małoletnią, powinny mieć do niego zastosowanie uprawnienia przewidziane dla małoletnich pokrzywdzonych.

Wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł, mówił na komisji, że sytuacje, w których nie da się precyzyjnie określić wieku, najczęściej dotyczą przestępstw handlu ludźmi, kiedy to dana osoba nie ma przy sobie dokumentów.

– W tych przypadkach karalność sprawcy zależy bardzo często od wieku ofiary. Dlatego też ten wiek będzie określany na zasadzie domniemania, że osoba, która jest pokrzywdzona przestępstwem, a której wiek nie jest możliwy do ustalenia, jeżeli okoliczności towarzyszące temu zdarzeniu i ogląd tej ofiary jest w stanie przywieść nas na to domniemanie, wówczas wprowadzamy ważną rzecz do postępowania karnego – traktujemy tego pokrzywdzonego jak osobę małoletnią. Traktujemy tę osobę jak dziecko – wyjaśnił sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości.

Ustawa przewiduje też tzw. indywidualną ocenę pokrzywdzonego, która ma pozwolić na pełniejsze korzystanie z przysługujących mu praw.

Regulacje nowelizujące Kodeks postępowania karnego dostosowują go do unijnych dyrektyw, doprecyzowując przepisy dotyczące gwarancji procesowych przysługujących pokrzywdzonym.

Senatorowie zajmą się nowelą na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu plenarnym Izby.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl