Senacka poprawka dot. OZE odrzucona

Sejm odrzucił senacką poprawkę dotyczącą tzw. taryf gwarantowanych przy odsprzedaży energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł. Za senacką poprawką zagłosowała Platforma Obywatelska. Przeciwko były pozostałe kluby.

Oznacza to, że od 2016 roku osoby produkujące prąd na własne potrzeby będą mogły odsprzedać nadwyżkę energii po cenie gwarantowanej. Będzie ona jednak zależna od mocy źródła wytwarzającego energię. Senatorowie chcieli likwidacji takiego podziału.

Poseł Anna Zalewska w rozmowie z reporterem Radia Maryja powiedziała, że ustawa o OZE dalej wspiera duże firmy wiatrowe, a eliminuje małe elektrownie wodne i geotermie.

– Legislatorzy, prawnicy mówili, że wiele przepisów jest niespójnych, a przecież to ustawa mówiąca o miliardach złotych wsparcia dla energii odnawialnej. Energia odnawialna funkcjonuje tylko dzięki temu, że obywatele do niej dopłacają. Prawo i Sprawiedliwość chcąc wspierać obywateli mówi dużym „nie”, albo „w sposób ograniczony”, a małym, średnim i obywatelom „tak” – powiedziała polityk.

Ustawa przewiduje obowiązek odbierania nadwyżek energii elektrycznej po tych stawkach od wytwórców przez okres 15 lat.

RIRM

drukuj