Senat: jutro wystawa „Wilno – miasto miłosierdzia”

„Wilno – miasto miłosierdzia” – to tytuł wystawy, którą jutro w południe w Senacie otworzy marszałek Stanisław Karczewski.

Ekspozycja przybliża najważniejsze miejsca w Wilnie i jego okolice związane z Miłosierdziem Bożym oraz postaci głoszące prawdę o miłosierdziu – św. Jana Pawła II, św. siostry Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michała Sopoćko.

Pomysłodawcą wystawy jest ks. Mariusz Marszałek, sekretarz ks. abp Wilna Ginatarasa Grusasa. Ekspozycja została przygotowana przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Wicemarszałek Senatu Maria Koc mówi, że wydarzenie ma symboliczne znaczenie.

– Obchodzimy Rok Miłosierdzia, więc każda inicjatywa, która przybliża nas do tajemnicy Bożego Miłosierdzia, jest niezwykle istotna. Senat sprawuje pieczę nad Polonią i Polakami, którzy mieszkają poza granicami ojczyzny. Sprawuje również pieczę nad Polakami, którzy mieszkają na Litwie. To, iż taka inicjatywa zrodziła się właśnie w Wilnie, wśród naszych rodaków i że ta wystawa będzie zaprezentowana w Senacie, ma bardzo głębokie uzasadnienie. Tę wystawę będą mogli obejrzeć wszyscy senatorowie, wszyscy goście, którzy odwiedzają Senat Rzeczpospolitej Polskiej. Nie wszyscy mogą pojechać do Wilna, żeby zobaczyć te miejsca w Wilnie, które są związane z Bożym Miłosierdziem – podkreśla Maria Koc.

Wystawa składa się z 16 plansz, na których umieszczone są zdjęcia i teksty w trzech językach: polskim, litewskim i angielskim. Autorem zdjęć jest artysta i fotograf Marian Dzwinel.

RIRM

drukuj