Marszałek Senatu udaje się na spotkanie szefów parlamentów UE w Rzymie

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski udaje się do Rzymu na spotkanie szefów parlamentów państw UE. Tematem rozmów podczas szczytu ma być m.in. przyszłość wspólnoty europejskiej. Karczewski ma się też spotkać z przewodniczącymi Bundesratu oraz z przewodniczącym francuskiego Senatu.

Według informacji opublikowanych na stronie Senatu Karczewski weźmie udział w Nadzwyczajnej Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów ustanawiających Wspólnotę Europejską, a także w otwarciu XXII Zjazdu Związku Polaków we Włoszech. Marszałek będzie przebywał w stolicy Włoch do soboty.

„Będziemy mówili o przyszłości parlamentów w UE, będziemy w ogóle mówili o przyszłości UE, o Europie dwóch prędkości” – podkreślił Karczewski. Zapowiedział, że przedstawi stanowisko Polski dotyczące spraw europejskich, którego „tak dzielnie broniła premier Beata Szydło” w ubiegłym tygodniu na unijnym szczycie w Brukseli.

Marszałkowi w wyjeździe do Rzymu ma towarzyszyć przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Marek Rocki z Platformy Obywatelskiej.

Jak wynika z informacji Senatu na nadzwyczajną konferencję we włoskim parlamencie złożą się dwie sesje i debata na temat przyszłości Unii Europejskiej. Pierwsza sesja poświęcona będzie podsumowaniu 60 lat istnienia Wspólnoty Europejskiej. Szefowie parlamentów będą zastanawiać się, jak dalej prowadzić wspólną politykę, by zapadały decyzje zgodne z oczekiwaniami obywateli. Dyskusja będzie dotyczyła też roli parlamentów narodowych w ożywieniu Unii Europejskiej. Podczas drugiej sesji przewidziano wystąpienia władz unijnych instytucji.

Przed Nadzwyczajną Konferencją polska delegacja będzie rozmawiała z przewodniczącą Bundesratu Malu Dreyer i przewodniczącym Senatu Francji Gerardem Larcherem w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Polska delegacja ma się także spotkać z przedstawicielami włoskiej Polonii.

PAP/RIRM

drukuj