S. Karczewski: powinniśmy stworzyć przepisy, które uniemożliwią start w wyborach osobom skazanym

Powinniśmy stworzyć przepisy, które uniemożliwią start w wyborach osobom skazanym – powiedział we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak ocenił, problemy z prawem niektórych polityków – którzy wygrali w wyborach samorządowych – są „skandaliczne”.

Pod koniec września Sąd Okręgowy w Łodzi uznał prezydent Łodzi Hannę Zdanowską za winną poświadczenia w 2008 r. nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera i skazał ją na karę 20 tys. zł grzywny. W ubiegłym tygodniu wojewoda łódzki Zbigniew Rau ocenił, że Hanna Zdanowska – jako osoba prawomocnie skazana za przestępstwo karne – nie może być burmistrzem ani prezydentem miasta.

„Gdyby nie fakt, że jej kadencja dobiega końca, wszcząłbym postępowanie zmierzające do wygaszenia jej mandatu” – powiedział marszałek Senatu.

Z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu, opublikowanego w niedzielę wieczorem wynika, że Zdanowska – popierana przez Koalicję Obywatelską (PO i Nowoczesna) oraz m.in. lokalne struktury SLD, PSL i KOD – wygrała w pierwszej turze wyborów na prezydenta Łodzi, uzyskując 70,1 proc.

Stanisław Karczewski pytany we wtorek w radiu RMF FM, jaka będzie decyzja wojewody w sprawie Zdanowskiej, odpowiedział, że nie wie, co zrobi wojewoda i że będzie to jego decyzja.

„Jest tutaj luka prawna” – przyznał.

Dodał, że media po wyborach pokazywały wielu polityków, którzy je wygrali, a którzy mają problemy z prawem, które ocenił jako „skandaliczne”.

„Wydaje mi się, że powinniśmy tutaj stworzyć jakieś przepisy, takie przepisy, które uniemożliwiają start osobom skazanym, czy mającym tak olbrzymie problemy z prawem” – powiedział marszałek Senatu.

„Jeżeli ktoś ma poważne problemy z prawem, to nie powinien startować” – podkreślił.

Marszałek Senatu odniósł się również do projektu ustawy, autorstwa PiS o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, zgodnie z którym dzień 12 listopada byłby dniem wolnym od pracy. Karczewski powiedział, że pomysł mu się podoba i go popiera.

„To jest tak wielkie święto i możemy tego 12-tego jeszcze świętować, jeszcze odpoczywać, jeszcze wspominać to ważne wydarzenie dla Polaków” – zaznaczył.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl