S. Karczewski: Mój pomysł dot. KRS spotkał się z życzliwością w PiS

Mój pomysł, aby również Senat mógł brać udział w wyborze sędziów do KRS, spotkał się z życzliwością w PiS, ale władze partii nie podjęły w tej sprawie decyzji – mówi PAP marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak dodał chodzi o wykluczenie możliwego klinczu, jeśli chodzi o wybór sędziów KRS.

Projekt prezydenta ustawy o KRS zakłada m.in, że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie – PAP). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych.

Marszałek Senatu odnosząc się do prezydenckiej propozycji wyboru członków KRS-u powiedział w środę PAP: „Ryzykowne wydaje mi się zastosowanie wyboru sędziów KRS w sytuacji, gdyby mechanizm sejmowy 3/5 nie zadziałał. To może doprowadzić do uniemożliwienia wyboru sędziów. Tymczasem państwo i instytucje muszą funkcjonować”.

Dlatego – mówił marszałek Karczewski – trzeba będzie poszukać innego rozwiązania.

„Opcja jeden głos na jednego posła jest być może wykonalna, ale ja sobie tego nie wyobrażam” – dodał. Zaznaczył, że jest to temat do rozmów w gronie polityków i ekspertów.

Stanisław Karczewski we wtorek – po tym, jak prezydent Andrzej Duda przedstawił swoje propozycje dot. zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa – zauważył, że Senat również mógłby wziąć udział w wyborze sędziów do KRS. Zaznaczył, że jest kwestią dyskusji to, czy w sytuacji pata potrzebna będzie w Senacie większość 3/5 czy 2/3 głosów.

„To jest mój autorski pomysł, nie był on konsultowany z kierownictwem partii, ten pomysł przewijał się już także w moich rozmowach z prezydentem, z udziałem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego” – powiedział w środę PAP marszałek Senatu.

Pytany o reakcję czołowych polityków PiS na jego propozycję, Stanisław Karczewski powiedział, że „jest takie życzliwe spojrzenie na to, ale nie ma jeszcze decyzji politycznej”.

Marszałek Senatu podkreślił, że rozmowy na temat projektów dot. KRS i SN będą się toczyć także na środowym spotkaniu kierownictwa PiS. Jak dodał, mogą na nim paść też i inne propozycje.

Jak zaznaczył spodziewa się, że przepisy dotyczące sądownictwa będą tematem rozmów prezydenta. Dodał, że on sam także jest gotów do takich rozmów. Pytany, w jakim gronie powinny odbyć się te spotkania i czy powinien uczestniczyć w nich także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, Stanisław Karczewski powiedział, że to kwestia decyzji obu polityków.

„Każda formuła jest do rozważenia” – zaznaczył.

PAP/RIRM

drukuj