Marszałek S. Karczewski o porozumieniu z parlamentem Gruzji: Nowy impuls do współpracy

Porozumienie o strategicznej współpracy między parlamentem gruzińskim i polskim, będzie nowy impulsem dla naszej współpracy – podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski po spotkaniu z szefem parlamentu Gruzji Iraklim Kobachidzem.

W poniedziałek marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przewodniczący parlamentu Gruzji podpisali porozumienie o partnerstwie strategicznym.

„Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Złożyliśmy wieńce pod pomnikiem upamiętniającym bohaterstwo żołnierzy gruzińskich, którzy polegli w wojnie we wrześniu 1939 roku, Gruzinów, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim i Gruzinów, którzy zostali zamordowani w Katyniu” – powiedział Stanisław Karczewski w poniedziałek podczas wspólnej konferencji prasowej z Iraklim Kobachidzem.

Jak mówił, Muzeum Powstania Warszawskiego „to miejsce dla warszawiaków i wszystkich Polaków niezwykle istotne i ważne”.

„To miejsce również pokazuje jak dużo łączy Polaków i Gruzinów” – zaznaczył marszałek Senatu.

Dodał, że Polskę i Gruzję łączy wiele kwestii.

„Łączy nas umiłowanie wolności, demokracji i suwerenności naszych krajów. Gruzja jest naszym strategicznym partnerem” – oświadczył.

Marszałek Senatu ocenił, że porozumienie o strategicznej współpracy między parlamentem gruzińskim oraz Sejmem i Senatem, to „będzie nowy impuls do naszej współpracy”. Jak zauważył, dotychczasowa współpraca handlowa, gospodarcza, kulturalna, naukowa, pomiędzy Polską, a Gruzją „rozwija się wspaniale”. Stanisław Karczewski zaznaczył jednocześnie, że podczas rozmów zwrócono uwagę „na olbrzymi potencjał, który można i należy wykorzystać w przyszłości”.

„Współpraca między naszymi parlamentami na pewno będzie przyczyniać się do polepszenia jeszcze tej współpracy” – ocenił marszałek Senatu.

Z kolei Irakli Kobachidze podkreślił, że dla Gruzji rozwój współpracy z Polską jest priorytetem.

„Polska i Gruzja mają świetne polityczne stosunki” – mówił szef gruzińskiego parlamentu.

Zaznaczył, że Polska – podobnie jak Gruzja, jest narodem walczącym.

„Historyczne stosunki między Polską, a Gruzją dają nam podstawę, aby dalej rozwijać stosunki bilateralne” – mówił.

Podkreślił, że Polska wspierała Gruzję w aspiracjach euroatlantyckich, unijnych oraz w walce o niepodległość Gruzji.

„Polska zawsze stoi obok nas i jesteśmy za to bardzo wdzięczni” – powiedział szef gruzińskiego parlamentu.

Wyraził również nadzieję, że podpisanie przez Polskę i Gruzję porozumienia o strategicznej współpracy parlamentów jeszcze bardziej pogłębi nasze wzajemne stosunki.

PAP/RIRM

drukuj