fot. TV Trwam

Rozporządzenie o ewakuacji Polaków z Donbasu weszło w życie

Dziś weszło w życie rozporządzenie umożliwiające od poniedziałku ewakuację Polaków z ogarniętego wojną Donbasu. Dokument minister spraw wewnętrznych dotyczy utworzenia dodatkowego lotniczego przejścia granicznego w Malborku. Ma ono funkcjonować od 12 do 31 stycznia.

Przedstawiciele resortu nie podają dokładnej daty operacji. Zasłaniają się bezpieczeństwem. Pierwotnie ewakuacja miała się odbyć pod koniec grudnia.

Być może została odsunięta w czasie by można ją było połączyć z wizytą premier Ewy Kopacz na Ukrainie, która ma się odbyć w połowie miesiąca.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceszef MSZ zauważa, że ewakuację można przeprowadzać partiami.

Jeśli byłaby to rzeczywiście prawda, iż cała ewakuacja jest podporządkowana, jest zakładnikiem jakiegoś wizerunkowego happeningu, który chciałaby zrobić pani premier, to jest to skandaliczna sytuacja, to igranie bezpieczeństwem ludzi. Głównym problemem powinno być dla nas ich bezpieczeństwo i wycofanie ich jak najszybciej z tamtego regionu. Nie trzeba czekać, można to robić partiami – byłoby to nawet wygodniejsze dla uchodźców, dla gmin polskich, które miałyby ich przyjąć. Nie trzeba więc czekać na wielkie przesiedlenie, ale robić to systematycznie już od dzisiaj – komentuje polityk.

Z obszaru objętego konfliktem ewakuowane mają być osoby polskiego pochodzenia posiadające Kartę Polaka lub mogące w inny sposób potwierdzić swoje polskie pochodzenie, oraz ich najbliżsi członkowie rodziny.

Podczas trzech pierwszych miesięcy osoby ewakuowane mają zostać zakwaterowane w przeznaczonym dla nich ośrodku; będą uczestniczyć w kursach językowych i adaptacyjnych.

RIRM

drukuj