fot. www.gov.pl

Polska zostanie szóstym państwem ramowym Eurokorpusu

Polska jako szóste państwo dołącza do Eurokorpusu – wielonarodowej struktury wojskowej szybkiego reagowania. Zadaniem Eurokorpusu jest planowanie i prowadzenie operacji na rzecz Unii Europejskiej, NATO i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dotychczas nasz kraj miał status państwa stowarzyszonego.

Wejście do Korpusu europejskiego polskie władze zapowiedziały w 2021 roku podczas szczytu NATO.

Przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Michał Jach, podkreślił, że w ostatnich latach rola Eurokorpusu wzrasta w europejskim systemie bezpieczeństwa.

Teraz Polska będzie państwem ramowym obok Francji, Niemiec, Hiszpanii, Belgii i Luksemburga.

– Bardzo dobrą decyzją jest to, że stajemy się państwem ramowym, czyli jednym z sześciu państw, które będą decydować o zadaniach, kształcie Eurokorpusu oraz o systemie szkolenia i współpracy z NATO. To kolejny dowód na to, że Polska odgrywa i będzie odgrywać coraz istotniejszą rolę w całym europejskim systemie bezpieczeństwa. To jest dla nas kluczowe – powiedział Michał Jach.

Polski kontyngent liczy obecnie ponad 60 żołnierzy. Wkrótce polscy wojskowi obejmą kilka stanowisk dowódczych w Kwaterze Głównej.

W latach 2023-2025 polski generał będzie pełnił funkcję dowódcy Eurokorpusu. Roczne koszty uczestniczenia w korpusie szacowane są na 60 mln złotych rocznie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl