Senat ponownie będzie sprawował pieczę nad Polonią

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, w której zapisano, że to izba wyższa parlamentu opiekuje się Polonią.

Takie rozwiązanie funkcjonowało od 1989 do 2012 roku,  kiedy to rząd PO-PSL zdecydował, że pieniądze z budżetu na współpracę z Polakami za granicą trafią do MSZ.

Senator Jan Maria Jackowski przypomina, że środki finansowe za czasów poprzedniego rządu trafiały do instytucji i organizacji mu przychylnych.

– Jest to bardzo dobra wiadomość i to co było w naszym programie wyborczym, żeby wrócić do tego, co było przez wiele lat. Mianowicie, że to Senat tradycyjnie opiekował się Polonią i również rozdzielał środki przeznaczone na wspieranie inicjatyw kulturalnych i społecznych środowisk polonijnych głównie na wschodzie, że te środki zabrane w czasach, gdy ministrem spraw zagranicznych był Radosław Sikorski i które były podporządkowane bieżącej polityce państwa i bieżącej polityce rządzącej wówczas Platformie Obywatelskiej, że te środki wróciły wówczas do Senatu – mówi Jan Maria Jackowski.

Obecnie, środki powróciły do dyspozycji Senatu. W tegorocznej ustawie budżetowej izbie przekazano do dyspozycji 60,5 mln zł na opiekę nad Polonią. W 2016 r. pieniądze mają być wydawane zgodnie z wynikami rozpisanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych konkursu, od 2017 r. ma nimi zarządzać Senat.

                                                                                                                                             RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl