Organizacje polonijne protestują przeciwko antypolskiej konferencji naukowej w Paryżu

W Paryżu rozpocznie się dziś dwudniowa antypolska konferencja naukowa pt. „Nowa polska szkoła historii Holokaustu”. Swój sprzeciw w związku z organizacją wydarzenia wyraziło wiele organizacji polonijnych.

Organizatorem paryskiej konferencji jest Szkoła Zaawansowanych Badań w Naukach Społecznych oraz Fundacja Pamięci o Holokauście.

W wydarzeniu wezmą udział osoby znane z oczerniania Polski i przekłamywania historii naszego kraju. Wśród prelegentów są między innymi Jan Grabowski, Jan Gross czy Barbara Engelking.

Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzy Bukowski wyraża obawy, że konferencja będzie miała charakter całkowicie jednostronny.

– Patrząc na zestaw nazwisk, możemy spodziewać się wszystkiego najgorszego, tzn. utrwalenia tych szkodliwych stereotypów o Polakach – urodzonych antysemitach, wrogach Żydów, współpracownikach Niemców w dziele ich mordowania. Sam jestem człowiekiem nauki i wiem, że liczy się obiektywizm, tzn. podejście z wielu stron. Może pojawią się tam dyskutanci, którzy będą przyjmowali polski punkt widzenia, bo ten zestaw – zważywszy na dorobek naukowy tych osób – nie wskazuje na to, by ktoś chciał tam Polski bronić – podkreśla dr Jerzy Bukowski.

Organizacje polonijne wystosowały list otwarty do organizatorów konferencji. Zwróciły w nim uwagę, że zaproszeni do Paryża prelegenci prowadzą nierzetelną i antypolską działalność naukową, a z dyskusji wykluczono wybitnych ekspertów prezentujących odmienne wyniki badań i oceny.

Polonia zaznaczyła też w piśmie, że złamano konwencję ONZ dotyczącą zapobiegania rasizmowi, bo – jak wskazała – działalność zaproszonych prelegentów nosi wyraźny ksenofobiczny i antypolski charakter.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl