Senacka komisja za uczczeniem 40. rocznicy wydarzeń czerwca 1976 r.

Senacka komisja ustawodawcza poparła projekt uchwały ws. uczczenia 40. rocznicy wydarzeń czerwca 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku. W projekcie zaznaczono, że stanowiły one „kamień milowy” na drodze do „zrzucenia komunistycznego jarzma i odzyskania wolności”.

Jak podkreślał podczas prac na projektem przedstawiciel wnioskodawców Adam Bielan (PiS), w tym roku obchodzimy okrągłą 40. rocznicę wydarzeń czerwca 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku, stąd propozycja uchwały rocznicowej.

„Wydarzenia w Radomiu, Ursusie i Płocku były z jednej strony chyba największym sukcesem robotników w historii PRL, bo w ich wyniku rząd cofnął planowaną drastyczną podwyżkę cen żywności. Ale jednocześnie oczywiście były to wydarzenia tragiczne. Szacuje się, że w ich trakcie kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało, w tym w Radomiu ok. 25 tys.” – mówił przedstawiciel wnioskodawców.

Zaznaczył, że władze przeciwko demonstrującym skierowały ponad 1,5 tys. funkcjonariuszy wyposażonych w pałki, petardy gazowe i armatki wodne. Po tych zdarzeniach – jak mówił – aresztowano ponad 900 osób, kilkadziesiąt skazano na wyroki więzienia bez zawieszenia.

„Urządzano tzw. ścieżki zdrowia, aresztowani byli bici. Niemal tysiąc osób usunięto z pracy. Te wydarzenia były bezpośrednim powodem powstania Komitetu Obrony Robotników i innych organizacji opozycji przedsierpniowej. Wydarzenia te mają bardzo ważne miejsce w naszej historii i wydaje mi się, że Senat powinien je uczcić okolicznościową uchwałą” – powiedział Adam Bielan.

Senatorowie przychylili się do jego argumentacji, a w toku prac zaproponowali zmiany w projekcie m.in. o charakterze językowym i uzupełniającym. Ostateczna wersja uchwały została poparta jednogłośnie, a sprawozdawcą został senator Adam Bielan.

Jak zaakcentowano w projekcie, wydarzenia czerwca 1976 r. „stworzyły podstawę do zbudowania solidarności między wszystkimi grupami społecznymi w Polsce. Stanowiły więc kamień milowy na drodze polskiego społeczeństwa do zrzucenia komunistycznego jarzma i odzyskania niepodległości”.

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 40. rocznicę wydarzeń z 25 czerwca 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku składa hołd ofiarom represji, ich rodzinom i demonstrantom oraz wyraża wdzięczność tym wszystkim, którzy bezinteresownie nieśli im pomoc. Niech pamięć o bohaterstwie i patriotyzmie w tamtym czasie wyzwala poczucie wolności jako bezcennej wartości w życiu każdego Polaka” – napisano w projekcie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl