Senat debatował nad ustawą o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych

W Senacie odbyła się debata nad ustawą o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych. Przepisy pozwolą osobom zaszczepionym i hospitalizowanym ubiegać się o odszkodowania za powikłania poszczepienne. Będą mogły je otrzymać osoby, u których albo pojawią się działania niepożądane zawarte w charakterystyce szczepionki powodujące co najmniej 14-dniowy pobyt w szpitalu, albo gdy wystąpi u nich wstrząs anafilaktyczny.

Wysokość odszkodowań za powikłania poszczepienne będzie zależna m.in. od długości hospitalizacji. Będzie można uzyskać od 3 tys. zł do 100 tys. zł. Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, był pytany w Senacie, jakich szczepionek będzie to dotyczyło.

– Ustawą są objęte szczepienia przeciwko COVID-19 i szczepienia obowiązkowe dzieci do 19. roku życia. Uprzedzę następne pytanie, dlaczego nie szczepienia zalecane. W przyszłym roku chcielibyśmy się skoncentrować głównie na rekompensatach za szczepienia przeciwko COVID-19, a w jeszcze następnym roku na szczepieniach obowiązkowych. Być może, jeśli będzie taka potrzeba i wystarczy środków finansowych, funduszem objęte będą także w przyszłości szczepienia dobrowolne, czyli dodatkowe – powiedział Waldemar Kraska.

Senacka komisja zdrowia chce, by o świadczenie kompensacyjne mogły występować również osoby, u których wystąpiły inne objawy niż wymienione przez producentów szczepionek.

Głosowanie nad ustawą o Funduszu Kompensacyjnym odbędzie pod koniec obecnego posiedzenia Senatu.

 

RIRM

drukuj