USA – państwo nadal będzie dotowało organizację promującą tzw. aborcję

Senat USA jest przeciwny wstrzymaniu dofinansowania dla organizacji promującej „prawa” kobiet do tzw. aborcji Planned Parenthood. Odcięcia dotacji domagali się konserwatyści w związku z wyciekiem nagrania wideo, które ujawniło próby handlowania przez tę organizację tkankami abortowanych płodów, co jest zakazane w prawie amerykańskim.

W Senacie nie znalazła się wymagana większość 60 senatorów, by przyjąć ustawę o wstrzymaniu dofinansowania dla organizacji. Za ustawą głosowało 53 senatorów, 46 było przeciw.

Ideologia feministyczna, która karze zabijać nienarodzone dziecko jest tu ważniejsza od zdrowego rozsądku – ocenia Ewa Kowalewska, dyrektor Human Life International Europa.

– Obecnie w Ameryce narusza się prawa człowieka, argumentując, że walczy się o nie. Jest to bardzo swoisty absurd. Ale wielu ludzi obawia się, że podstawowe wolności, które gwarantuje konstytucja – wolność religijna, obywatelska, demokratyczna, zostają w tej chwili bardzo poważnie naruszone i że to jest naprawdę groźne dla przyszłości Ameryki – wskazuje Ewa Kowalewska.   

Planned Parenthood jest jedną z największych amerykańskich organizacji non profit działających na rzecz m.in. edukacji seksualnej. Jej roczny budżet wynosi około 1,3 mld dolarów, z czego około 500 mln stanowi dotacja z budżetu państwa.

Republikanie zapowiedzieli wcześniej, że jeśli nie uda się ustawą doprowadzić do obcięcia dotacji dla Planned Parenthood, to zablokują przyjęcie budżetu na 2016 rok. To z kolei  może  grozić paraliżem wydatków państwa.

RIRM

drukuj