Rada Krajowa PO zbierze się w przyszłym tygodniu

Nie 6 sierpnia, a w przyszłym tygodniu zbierze się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej, która ma zatwierdzić listy wyborcze. W bieżącym tygodniu listami zajmie się natomiast Zarząd Krajowy partii.

Według sekretarza generalnego partii, Andrzeja Biernata, zarząd ma zmienić obsadę części jedynek list. To rezultat wewnętrznego konfliktu w PO. Chodzi m.in. o obecność na pierwszych miejscach list polityków, którzy przewijają się  w tzw. aferze podsłuchowej. Wśród nich są m.in. były wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, były wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, a także były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Szef Klubu Parlamentarnego PO Rafał Grupiński skrytykował w mediach fakt, że skompromitowani politycy będą otwierać listy wyborcze. Polityk stwierdził nawet, że nie powinni oni startować. Nie podoba się to także innym politykom tej partii.

Stanisław Karczewski, szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, zwraca uwagę, że konflikt w szeregach PO może  świadczyć o swoistym wotum nieufności wobec działań premier Ewy Kopacz.

– To jest wbrew opinii pani premier, która przecież nie tak dawno zdymisjonowała te osoby. Jest to zatem bardzo dziwne i wygląda na to, że są to efekty walk frakcyjnych i walk poszczególnych posłów czy kandydatów na posłów w PO. Zadziwiające są nazwiska, chociażby pana Cimoszewicza. To świadczy również o tym, że PO coraz bardziej zbacza w lewą stronę. Niektórzy mówią, że skręca. Ja już mówię, że to właściwie coraz bardziej sytuuje się po lewej stronie sceny politycznej – ocenia Stanisław Karczewski.     

Z kolei listy wyborcze PiS-u mają być gotowe do końca sierpnia. Wiceprezes partii Beata Szydło, kandydatka na urząd premiera, kontynuuje dziś objazd po kraju. Po zakończeniu posiedzenia komisji uda się do powiatu łowickiego. Tam odwiedzi gospodarstwo rolne, następnie spotka się z mieszkańcami.

 

RIRM

drukuj