fot. pixabay.com

USA: Episkopat pracuje nad wspólnym stanowiskiem dot. odmowy udzielania Komunii Świętej politykom głoszącym proaborcyjne poglądy

Amerykański episkopat przygotowuje wspólne stanowisko w sprawie odmowy udzielania Komunii Świętej politykom, którzy głoszą proaborcyjne poglądy. Dotyczyłoby to m.in. prezydenta USA Joe Bidena. „Wydaje się, że taki dokument jest potrzeby na całym świecie” – podkreślił ks. prof. Jan Machniak, kierownik Katedry Teologii Duchowości na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Choć prezydent Stanów Zjednoczonych deklaruje się jako katolik, to otwarcie wspiera proceder zabijania chorych, nienarodzonych dzieci. Ks. prof. Jan Machniak podkreśla, że nie da się pogodzić poparcia dla tzw. aborcji z nauczaniem Kościoła. Wierni, którzy tak próbują postępować, wykluczają się ze wspólnoty Kościoła i nie można im udzielić Komunii Świętej.

Dlatego – jak ocenił kierownik Katedry Teologii Duchowości na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie – stanowisko amerykańskiego episkopatu jest potrzebne.

– Sytuacja jest dość jednoznaczna. Kościół od dawna uczy, że jeżeli ktoś głosi poglądy – szczególnie w dziedzinie obrony życia – niezgodne z nauką Kościoła, sam wyklucza się z tego, co jest największym przywilejem dla chrześcijanina, czyli z Komunii Świętej. Amerykańscy biskupi poprosili Stolicę Apostolską o możliwość wydania dokumentu, który przypomniałby politykom, celebrytom, jakie jest nauczanie Kościoła w tej dziedzinie. Jest to sprawa oczywista, natomiast budzi niepokoje, dlatego że powstała podwójna moralność: prywatna i oficjalna – zwrócił uwagę ks. prof. Jan Machniak.

– Pan Jezus mówi: „ Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi”. Ruch episkopatu amerykańskiego wydaje się uzasadniony – dodał duchowny.

Głosowanie nad przyjęciem stanowiska o nieudzieleniu Komunii Świętej politykom głoszącym proaborcyjne poglądy zaplanowano na czerwcowe posiedzenie amerykańskiego episkopatu. Wiele wskazuje na to, że dokument poprze zdecydowana większość tamtejszych księży biskupów.

– Jeżeli dokument zostanie przyjęty, sytuacja stanie się bardziej jasna i klarowna. Jest wiele poglądów teologicznych, nie tylko w Kościele amerykańskim, które dopuszczają poluzowanie czy różne interpretacje w tej dziedzinie. Wydaje się, że taki dokument jest potrzeby na całym świecie – podkreślił ks. prof. Jan Machniak.

RIRM

drukuj