fot. twitter.com

Doradca prezydenta USA: Będą poważne konsekwencje dla chcących zaszkodzić J. Guaido

Będą poważne konsekwencje dla chcących podważyć demokrację i zaszkodzić Juanowi Guaido, którego USA uznały za prezydenta Wenezueli – napisał we wtorek na Twitterze doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

„Potępiamy groźby wysuwane przez nielegalnego byłego prokuratora generalnego Wenezueli pod adresem prezydenta Juana Guaido. Powtórzę to – będą poważne konsekwencje dla tych, którzy próbują podważyć demokrację i zaszkodzić Guaido” – wskazał doradca Donalda Trumpa.

Chodzi o zwrócenie się przez wenezuelskiego prokuratora generalnego do Sądu Najwyższego o otwarcie wstępnego postępowania przeciwko Juanowi Guaido oraz objęcie go zakazem opuszczania kraju i zamrożenie jego rachunków.

Ze względu na sprawowaną funkcję Juan Guaido, przewodniczący wenezuelskiego parlamentu i lider opozycji, ma immunitet, który może być uchylony jedynie decyzją Sądu Najwyższego.

Prokurator nie sprecyzował, z jakich artykułów ma być wszczęte postępowanie przeciwko Juanowi Guaido. Wskazał natomiast, że dochodzenie ma związek z niepokojami wywołanymi jego ubiegłotygodniową decyzją o ogłoszeniu się tymczasowym prezydentem.

Na konferencji prasowej Juan Guaido podkreślił, że nie bagatelizuje możliwości pójścia do więzienia, jednak, jak wskazał, „to nic nowego”.

„Jesteśmy tu. Będziemy kontynuować działania i pracę, by stawić czoło kryzysowi humanitarnemu” – dodał.

Stany Zjednoczone były pierwszym państwem, które uznało deklarację Juana Guaido o tymczasowym przejęciu obowiązków prezydenta kraju, a tym samym odsunięciu od władzy Nicolasa Maduro. W ślad za nimi poszło kilkanaście innych państw, m.in. większość krajów Ameryki Łacińskiej oraz Kanada, Izrael i Australia.

Jak podaje Associated Press, we wtorek po południu czasu miejscowego wiceprezydent USA Mike Pence spotka się z Carlosem Vecchio, nowym przedstawicielem dyplomatycznym Wenezueli w Waszyngtonie, wyznaczonym przez Juana Guaido.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl