fot. M. Marek/Nasz Dziennik

Archiwum Akt Nowych opublikowało zbiór dokumentów dot. zbrodni i strat wojennych z lat 1939-1945

Archiwum Akt Nowych zamieściło w internecie katalog dokumentów dotyczących zbrodni i strat wojennych popełnionych przez Niemców w Polsce w latach 1939 – 1945. To źródło informacji dla osób, których rodziny zostały pokrzywdzone w okresie II wojny światowej.

Na stronie internetowej Archiwum Akt Nowych opublikowano „Katalog egzekucji i strat wojennych 1939 – 1945”. Teraz każdy może sprawdzić, jakich krzywd i strat doświadczyli Polacy w czasie drugiej wojny światowej – mówi przewodniczący Zespołu do Spraw Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec Arkadiusz Mularczyk.

– Te informacje które zalegały dotychczas w zasobach Archiwum Akt Nowych przez ponad 70 lat, dzisiaj po raz pierwszy mieszkańcy naszego kraju, poszczególnych miejscowości, będą mogli zobaczyć – podkreśla poseł Arkadiusz Mularczyk. 

Parlamentarny zespół działa od września 2017 roku. Katalog będący elementem jego prac stworzony został w oparciu o materiały wysyłane do Delegatury Rządu RP na Kraj przez Polskie Państwo Podziemne. To m.in. meldunki o egzekucjach, łapankach i zbrodniach na terenie całego kraju. W sumie ucyfrowieniu poddanych zostało ponad 60 tysięcy dokumentów. Wszystkie przydzielone są do konkretnych miejscowości.

Zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak zaznacza, że baza dokumentacji wciąż będzie poszerzana.

– Tych miejscowości jest ponad 1600. Nie są to z reguły informacje z podaniem imion i nazwisk, jednak biorąc pod uwagę sam fakt stworzenia tego źródła, jest to informacja bardzo wiarygodna – wskazuje Mariusz Olczak.

Osoby zainteresowane skanem każdego meldunku mogą pobrać, wydrukować lub zgłosić się do Archiwum Akt Nowych i otrzymać do niego osobisty dostęp. Dyrektor Archiwum Akt Nowych dr Tadeusz Krawczak zauważa, że ważnym źródłem informacji o stratach wojennych są księgi kościelne.

– Wiele materiałów występuje w pracach regionalnych i należałoby wrócić do ksiąg parafialnych, bo tam, gdzie działał ksiądz, były zgłaszane wywózki do obozu – podkreśla dr Tadeusz Krawczak.

W sierpniu ubiegłego roku parlamentarny zespół ogłosił częściowe dane o stratach. Polska straciła w czasie II wojny światowej 5 milionów 163 tysiące obywateli. Straty w zabudowie miejskiej oceniono na ponad 52 miliardy złotych, w transporcie drogowym 29 mld zł, w kolejnictwie 68 mld zł a w rolnictwie – 53 mld zł. Katalog ma być dowodem dla państw, które próbują obciążyć Polskę winą za II wojnę światową i sprzeciwiają się reparacjom.

– My słyszymy z ust ambasadora Niemiec i prominentnych polityków niemieckich, nie tak dawno Heiko Maas był w Polsce i twierdził, że sprawa jest załatwiona i wszystkie roszczenia są załatwione. Widzimy tu więc dyskryminację obywateli polskich – zaznacza Arkadiusz Mularczyk.    

O prawdę historyczną walczy Benedykt Wietrzykowski, prezes Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych. II wojna światowa to dramaty wielu osób m.in. wywożonych w głąb III Rzeszy.

– Dzieci jechały w otwartych wagonach – otwartych, bo lufty były otwarte – i zamarzły. Z takich wagonów uchował się jeden chłopiec – mówi Benedykt Wietrzykowski.

Pełen raport zespołu do spraw reparacji o stratach wojennych Polski zaprezentowany ma być w przeciągu najbliższych kilku miesięcy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl