fot. https://www.niedziela.pl/artykul/67064

W sobotę beatyfikacja o. Franciszka Jordana – założyciel zgromadzeń zakonnych salwatorianów i salwatorianek

Już w najbliższą sobotę do grona błogosławionych zostanie włączony o. Franciszek Jordan, założyciel zgromadzeń zakonnych salwatorianów i salwatorianek. Uroczystość beatyfikacji będzie miała miejsce w Bazylice świętego Jana na Lateranie w Rzymie.

Ojciec Franciszek Jordan urodził się 16 czerwca 1848 roku w małej wiosce  Gurtweil w Niemczech. Pochodził z biednej rodziny.

– Ojciec Franciszka Jordana był robotnikiem, który wynajmował się u rolników albo w miejscowych gospodach. Była to bardzo zadłużona rodzina ze względu na długi ich dziadka – poinformował ks. Tomasz Raćkos SDS.

W wieku trzynastu lat przyjął Pierwszą Komunię Świętą. To od tego momentu zaczęło kiełkować w duszy i sercu ojca Franciszka Jordana pragnienie kapłaństwa. W czasie studiów teologicznych w seminarium świętego Piotra we Fryburgu ojciec Franciszek Jordan rozpoczął pisanie swojego Dziennika Duchowego.

– Był to zeszyt, w którym zapisywał krótkie myśli, cytaty z Pisma Świętego albo wybrane fragmenty z życia ludzi świętych. Swój Dziennik Duchowy prowadził przez 43 lata – powiedział salwatorianin.

Po przyjęciu święceń kapłańskich 21 lipca 1878 roku ojciec Franciszek Jordan, zgodnie z poleceniem swojego biskupa, wyjechał do Rzymu, gdzie rozpoczął studia języków orientalnych.

– Nie mniej jednak w jego Dzienniku Duchowym jeszcze w czasie studiów pojawiają się zapiski, że czuje w sobie pragnienie, by powołać dzieło, które ma dokonywać reewangelizacji społeczeństwa europejskiego – wyjaśnił ks. Tomasz Raćkos SDS.

W czasie pobytu w Ziemi Świętej i w Egipcie o. Franciszek Jordan  umocnił się w przekonaniu, że jest powołany do założenia Ruchu Apostolskiego. Powróciwszy do Rzymu, otrzymał błogosławieństwo papieża Leona XIII dla swoich planów i rozpoczął ich realizację. Założył zgromadzenie zakonne męskie i żeńskie. W 1893 roku nadał swoim wspólnotom zakonnym nazwy: „Towarzystwo Boskiego Zbawiciela” i „Kongregacja Sióstr Boskiego Zbawiciela”.  Obecnie salwatorianie, salwatorianki i osoby świeckie mieszkają i żyją w 42 krajach na 6 kontynentach.

– Dzisiaj struktury zgromadzenia zakonnego braci i księży Kongregacji Sióstr Boskiego Zbawiciela, a także struktury świeckich salwatorianów obecnych w różnych krajach, zrzeszają ponad 2,5 tys. ludzi. Salwatorianów żyjących duchowością ojca Franciszka Jordana można spotkać w salach katechetycznych, w salach szkolnych na oddziałach szpitalnych. Są to ludzie, którzy żyją w apostolacie naukowym, również w działalności misyjnej  w Afryce, Azji, Ameryce Południowej – poinformował salwatorianin.

Ojciec Franciszek Jordan zmarł w osamotnieniu  niedaleko Fryburga w Szwajcarii 8 września 1918 roku. Transmisję z uroczystości beatyfikacji ojca Franciszka Jordana będą mogli Państwo obejrzeć na antenie naszej stacji. Początek już w najbliższą sobotę o godzinie 10.30.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl