fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

18 października w Poznaniu rozpocznie się proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej

Znamy szczegóły procesu beatyfikacyjnego polskiej lekarki i misjonarki Wandy Błeńskiej. Inauguracja procesu nastąpi 18 października w Poznaniu.

Dr Wanda Błeńska, nazywana „matką trędowatych”, ponad 40 lat spędziła w Ugandzie, oddając się służbie chorym i potrzebującym. Zmarła 27 listopada 2014 roku, mając 103 lata.

– Była szczególnie oddana także Kościołowi, dlatego, że bycie lekarzem, traktowała także jako służbę duchową, służbę dla Boga. Mówiła, że misjonarz-lekarz to człowiek, który leczy zarówno ciało jak i duszę – mówił ks. prof. Maciej Szczepaniak, rzecznik kurii metropolitarnej w Poznaniu.

18 października w Poznaniu zainaugurowany zostanie proces beatyfikacyjny Wandy Błeńskiej – proces na szczeblu diecezjalnym. Zgodę na rozpoczęcie procesu wydał prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

Wanda Błeńska urodziła się w 1911 r. w Poznaniu, uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 r. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała też dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria przez 40 lat ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Zmarła w 2014 r. w wieku 103. lat. Dr Wanda Błeńska jest honorową obywatelką Ugandy. Papież Franciszek wybrał ją na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

 

vaticannews.va/TV Trwam News

drukuj