Uroczystości 143. rocznicy objawień Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie

W Gietrzwałdzie trwają uroczystości z okazji 143. rocznicy objawień Matki Bożej w tej miejscowości, połączone z 54. dożynkami archidiecezjalnymi. Główna Msza św. odbędzie się o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. bp Tadeusz Pikus, biskup senior diecezji drohiczyńskiej. 

W tym roku obchodzimy 143. rocznicę objawień Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie. Uroczystości rozpoczęły się w sobotę Mszą św. połączoną z nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Z kolei główna Eucharystia – pod przewodnictwem ks. bp. seniora diecezji drohiczyńskiej Tadeusza Pikusa – rozpocznie się dziś o godz. 11.00 na gietrzwałdzkich błoniach.

– Maryja podczas objawień wzywała do nawrócenia, pokuty i do modlitwy różańcowej. To orędzie jest nieustannie aktualne w każdym wymiarze. Celem naszych działań duszpasterskich jest nie tylko przywoływanie orędzia Matki Bożej, ale przede wszystkim ukazywanie jego aktualności. Ówczesne problemy człowieka i dzisiejsze są bardzo do siebie podobne. Nadal potrzebujemy nawrócenia, modlitwy i nawrócenia. Dobrze, że mamy takie uroczystości, jak odpust w Gietrzwałdzie – mówił ks. Michał Tunkiewicz, dyrektor wydziału duszpasterskiego warmińskiej kurii.

Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, „w języku takim, jakim mówią w Polsce”. Matka Boża, na zapytanie dziewczynek: Kto Ty Jesteś? Odpowiedziała: „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta.” Na pytanie: Czego żądasz Matko Boża? – padła odpowiedź: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!”

Obecny kształt przybrała świątynia bezpośrednio po objawieniach, kiedy proboszczem był ks. Augustyn Weichsel (1869-1909). W latach 1878-1884, pod kierunkiem architekta Arnolda Güldenpfenniga, powiększono kościół tak, by nie naruszając części gotyckiej związać ją z nową, neogotycką i stworzyć harmonijną całość. Dobudowano nawę poprzeczną z emporami oraz prezbiterium z kryptą, nadając kościołowi kształt krzyża rzymskiego. Rozebrano górną, drewnianą część wieży i wzniesiono murowaną z cegły ze zwieńczeniem neogotyckim.

13 sierpnia 1945 roku opiekę nad sanktuarium gietrzwałdzkim powierzono Zakonowi Kanoników Regularnych Laterańskich.

W latach 1966-1968 rozebrano dawne, zniszczone ogrodzenie i zbudowano nowy kamienny mur z kutymi w metalu przęsłami, granitowe schody i kamienno-cementowe obejście wokół kościoła. Przed uroczystościami 100-lecia objawień Matki Bożej dokonano renowacji architektury i wnętrza kościoła, założono nową posadzkę marmurową i odnowiono polichromię. Przy prowadzącej do źródełka grabowej alejce postawiono piętnaście nowych kapliczek różańcowych, które wykonał rzeźbiarz Julian Kasprzycki z Myślenic według projektu architekta Sylwestra Kwiatkowskiego z Białegostoku.

Na mocy bulli papieża Pawła VI z dnia 2 lutego 1970 roku kościół w Gietrzwałdzie otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

2 lutego 2005 roku w bazylice gietrzwałdzkiej, ks. arcybiskup Edmund Piszcz, metropolita warmiński, otworzył proces beatyfikacyjny wizjonerki siostry Stanisławy Barbary Samulowskiej (1865-1950) ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo.

27 czerwca 2007 roku ks. arcybiskup Wojciech Ziemba poświęcił gietrzwałdzką Drogę Krzyżową, której kaplice postawione na błoniach gietrzwałdzkich, zaprojektował Marcin Dutko z Warszawy, a rzeźby wykonał Jan Stępkowski ze Strzegowa. [czytaj więcej] 

radiomaryja.pl/sanktuariummaryjne.pl

drukuj