fot. https://twitter.com/EpiskopatNews

Wydarzenia przygotowujące Polaków do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i Matki Elżbiety Róży Czackiej

Orszak Dziejów, widowiska teatralne, koncerty, konferencje naukowe. To tylko niektóre z wydarzeń, jakie w sobotę odbędą się w Warszawie. Wydarzenia nawiązują do życia i działalności ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej.

W przeddzień beatyfikacji księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej czeka nas wiele wydarzeń. Od godziny 9.00 na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się międzynarodowa konferencja „Stefan Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie”.

– Zaprosiliśmy przedstawicieli z różnych rejonów świata. […] Chcieliśmy pokazać, przybliżyć postać Prymasa Tysiąclecia oraz aktualność jego nauczania w różnych sferach i różnych dziedzinach życia od kościelnego poprzez świat nauki – mówił dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej, ks. prof. Waldemar Cisło.

O godzinie 16.00 sprzed pomnika ks. kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie przejdzie Orszak Dziejów pod hasłem „Wolni jak orły.” To widowisko historyczne, którego celem jest upamiętnienie wielkich Polaków na przestrzeni dziejów – wskazała organizator i reżyser „Orszaku Dziejów”, Anna Murawska.

– Orszak oczywiście będzie otwierał Mieszko I z Dobrawą. Będzie wielu królów, poetów, świętych, król Jan III Sobieski, Jan Kazimierz. Będziemy mieć wieszczów Słowackiego, Mickiewicza – powiedziała Anna Murawska.

Z okazji beatyfikacji centralnymi postaciami będą Prymas Tysiąclecia i Matka Róża Czacka. Trwają już ostatnie próby i przymiarki kostiumów.

W postaci wielkich Polaków wcielą się rodzice, by w ten sposób dać swoim dzieciom żywą lekcję historii. W programie jest także spektakl o ks. kard. Stefanie Wyszyńskim.

– Spektakl oparty na nauczaniu ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, na bazie „ABC Krucjaty Społecznej Miłości.” To będzie okazja, żeby zapoznać się z Krucjatą, a jednocześnie z biografią ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, bo będziemy pokazywać obrazy z jego życia. Będzie trochę fotografii, trochę nagrań słuchowiskowych – wskazała Anna Murawska.

Na trasie przemarszu będzie miała miejsce także Rodzinna Gra Historyczna. Z kolei o godz. 20.00 w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się uroczysty koncert pt. „Soli Deo”.

– Koncert muzyki klasycznej, gdzie usłyszymy utwory Pendereckiego, Chopina. Jest to godzinna podróż muzyczna z okazji beatyfikacji, tak żebyśmy nie tylko mogli przeżywać w sposób kościelny, religijny, ale również kulturalny to wydarzenie – mówił organizator koncertu, dyrektor biura programu Niepodległa, Jan Kowalski.

Centralne wydarzenie – Msza święta beatyfikacyjna ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej – odbędzie się w niedzielę o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Transmisje z uroczystości przeprowadzi Radio Maryja i TV Trwam.

TV Trwam News

drukuj