Beatyfikacja matki Klary Szczęsnej

W sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie miała dziś miejsce beatyfikacja matki Klary Szczęsnej, współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. W uroczystości uczestniczyli księża kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, liczna grupa sióstr sercanek oraz przedstawiciele władz. Obecni byli także krewni bł.  Klary Szczęsnej.

Mszy św. sprawowanej przed południem przewodniczył ks. kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Legat papieski dokonał też aktu beatyfikacji matki Klary.

W homilii odczytanej w języku polskim, ksiądz kardynał wskazał, że Matka Klara Szczęsna była osobą konsekrowaną, obdarzoną cnotami heroicznymi.

– Była autentycznym przykładem miłości do Jezusa i do Jego miłosiernego Serca. Siostra Alojza Rostkowska daje takie świadectwo o niej: „Nasza Matka oświecała nas swoimi cnotami, w sposób szczególny budowała nas pobożnością i pokorą”. Inna siostra zakonna, Matka Ignacja Weiss, następczyni Błogosławionej na urzędzie Przełożonej Generalnej Zgromadzenia, stwierdza, że postawa Matki Klary opierała się na trzech filarach: silnej wierze, wyniesionej z domu rodzinnego; na żywej nadziei, która objawiała się w spokoju i w uległości woli Bożej oraz na miłości, która uwidaczniała się w żarliwym zabieganiu o chwałę Pana Boga, a także w troskliwej służbie na rzecz bliźniego – powiedział ks. kard. Angelo Amato.

Ks. prof. Jan Machniak, dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, podkreśla, że zaliczenie matki Klary w poczet błogosławionych przypomina, jak ważny jest charyzmat miłości chrześcijańskiej.

– Kolejna święta staje w szeregu wielkich świętych Krakowa, a święci i błogosławieni mają nas pociągać do Boga, do ewangelicznej drogi –  drogi miłości, drogi, która jest drogą naszego życia. Matka Klara Szczęsna, pochodząca z bardzo ubogiej rodziny, pokazała, że można pokonać wszystkie trudności dlatego, że wybrała Chrystusa, a potem w Chrystusie wybrała tych najuboższych. W ten sposób dała świadectwo, że miłość jest większa niż zło, nienawiść i gniew –  mówi ks. prof. Jan Machniak.

Służebnica Boża Matka Klara Ludwika Szczęsna urodziła się w 1863 r. we wsi Cieszki w diecezji płockiej. Mając 17 lat opuściła dom rodzinny i udała się do Mławy.

W 1886 r. wstąpiła do ukrytego Zgromadzenia Sług Jezusa, którego zadaniem była praca apostolska wśród służących. Następnie została skierowana do prowadzenia przytuliska dla służących w Krakowie.

Rok później, wraz z ks. Józefem Sebastianem Pelczarem, założyła Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, którego stała się pierwszą członkinią i przełożoną. Zmarła 7 lutego 1916 r. w Krakowie.

 

RIRM

drukuj