fot. Autorstwa fotograf nieznany - Archiwum sióstr elżbietanek, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55080198

Beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i 9 elżbietanek – 11 czerwca 2023 r. we Wrocławiu

Beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i jej 9 towarzyszek, sióstr elżbietanek pochodzenia niemieckiego, odbędzie się 11 czerwca 2023 r. we Wrocławiu – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ.

Pierwsza grupa 108 męczenników II wojny światowej była beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.

W roku 2009 Zarząd Generalny Sióstr Elżbietanek podjął decyzję o wszczęciu postępowania beatyfikacyjnego. Następnie, w lutym 2010 r. siostry elżbietanki zwróciły się z prośbą do ówczesnego metropolity wrocławskiego, ks. abp. Mariana Gołębiewskiego, o wyniesienie na ołtarze 10 swoich sióstr prowincji wrocławskiej – w tym również siostry Marii Paschalis Jahn.

25 listopada 2011 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu uroczystą Mszą św. został otwarty proces beatyfikacyjny – przez ks. abp. Mariana Gołębiewskiego – siostry Marii Paschalis Jahn z grupą 9 innych elżbietanek, które poniosły męczeńską śmierć w okresie ostatniej wojny.

Powołany został specjalny Trybunał Diecezjalny w celu zbadania dokumentacji, świątobliwości życia i okoliczności męczeństwa wszystkich sióstr, a postulatorką procesu została mianowana elżbietanka s. Miriam Zając CSSE.

Specjalnym listem zwrócono się do wiernych z apelem o udostępnienie posiadanych dokumentów mogących dokładniej zbadać życie i działalność sióstr.

26 września 2015 w archikatedrze wrocławskiej ks. abp. Józef Kupny w uroczystej Mszy św. zakończył proces na szczeblu diecezjalnym z udziałem 4 z 10 rodzin zamordowanych sióstr, po czym akta zostały przekazane watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

S.M. Paschalis (Maria Magdalena) Jahn urodziła się 7 kwietnia 1916 r. w Nysie. Została ochrzczona w tamtejszym kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela. 30 marca 1937 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Pierwszą profesję zakonną złożyła w 1939 r. Po złożeniu ślubów przebywała na placówkach w Kluczborku, Głubczycach i Nysie.

W marcu 1945 roku przełożeni, w obawie przed działaniami wojennymi, zobowiązali siostrę Paschalis do opuszczenia miasta. Udała się na teren Czech, gdzie przebywała w miejscowościach Losiny Wielkie i Sobotin (Zöptau). 11 maja 1945 roku została brutalnie zaatakowana przez sowieckiego żołnierza i broniąc swojej czystości i wiary została przez niego zastrzelona. Pochowano ją na cmentarzu parafialnym, a miejscowa ludność nazwała ją „białą różą z Czech”.

PAP

drukuj