fot. TT/ArchKrakowska

Ruszył proces beatyfikacyjny rodziców św. Jana Pawła II

Mają stać się wzorem dla małżeństw, zwłaszcza teraz, kiedy rodzina jest tak silnie atakowana. Dali Polsce i światu świętego Papieża – mowa o rodzicach Jana Pawła II. W czwartek ruszył ich proces beatyfikacyjny.

Inauguracja procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jana Pawła II: Emilii i Karola Wojtyłów odbyła się w czwartek w bazylice Ofiarowania Największej Maryi Panny w Wadowicach.

– Trudno znaleźć lepsze miejsce rozpoczęcia procesu kanonizacyjnego jego rodziców Emilii i Karola, jak właśnie tu, obok ich rodzinnego domu. To miejsce, gdzie tak często się modlili – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Życie Emilii i Karola Wojtyłów – choć bardzo skromne – przepełnione było wiarą i modlitwą – zwrócił uwagę ks. abp Marek Jędraszewski. Takich małżeństw i rodziców oddanych woli Bożej bardzo nam dziś potrzeba – dodał metropolita krakowski.

– Zwłaszcza teraz, kiedy podważane są instytucje małżeństwa i rodziny. Wracają do nas jako symbol, jako wzór tego, jak należy żyć zgodnie z tym, do czego Pan Bóg przeznaczył człowieka jako mężczyznę i kobietę. Żeby tworzyli związki małżeńskie i żeby te związki były jak najbardziej płodne – podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski.

„W dzisiejszej rzeczywistości, zdominowanej przez samotność, niepewność jutra, ale także poszukiwanie sensu życia, osoby Karola i Emilii Wojtyłów stają się świadectwem trwania nieprzemijających wartości, wśród których na pierwszym miejscu jest rodzina” – wskazał z kolei ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita senior archidiecezji krakowskiej.

– Jestem głęboko przekonany, że staną się oni przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin. Zwłaszcza teraz, gdy rodziną w kontekście ideologii kontestujących potrzebę i sens istnienia małżeństwa i rodziny potrzeba autentycznych wzorców życia małżeńskiego i rodzinnego – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Choć Emilia i Karol Wojtyłowie byli małżeństwem, to prowadzone będą dwa osobne procesy beatyfikacyjne przez trybunały o tym samym składzie – mówił delegat metropolity krakowskiego ds. procesu beatyfikacyjnego ks. dr Andrzej Scąber.

Prawo kanonizacyjne nie zezwala na zbiorowy proces w przypadku wyznawców. Taki zbiorowy proces jest tylko możliwy w przypadku męczenników. Dlatego będą to dwa osobne postepowania – wskazał ks. dr Andrzej Scąber.

Pierwsze posiedzenie miało publiczny charakter. Kolejne będą odbywały się za zamkniętymi drzwiami. Dopiero na zakończenie procesu na szczeblu diecezjalnym ponownie odbędzie się uroczysta sesja publiczna. Postulatorem procesów jest ks. Sławomir Oder, który w przeszłości pełnił tę funkcję podczas procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II. Zwieńczeniem czwartkowej uroczystości była Eucharystia, podczas której modlono się o pomyślny przebieg procesu i łaski za wstawiennictwem Sług Bożych Karola i Emilii Wojtyłów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl