fot. PAP/Maciej Kulczyński

800 tys. osób zwiedziło już Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II

800 tys. turystów z ponad 130 krajów odwiedziło Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w ciągu trzech lat od jego otwarcia po przebudowie – poinformowała Anna Czajkowska, odpowiedzialna w placówce za kontakty z mediami.

Czajkowska powiedziała, że w ub. roku muzeum odwiedziło niemal 270 tys. osób z ponad 110 krajów.

„Obcokrajowcy stanowili blisko 40 proc. zwiedzających. To rekordowy wynik, gdyż zwykle jest ich ok. 20 proc.” – powiedziała. Jak wyjaśniła, duża liczba zagranicznych gości ma związek ze Światowymi Dniami Młodzieży.

Ekspozycję każdego dnia odwiedza do 1,3 tys. osób. Szczególną popularnością placówka cieszy się w maju i podczas wakacji.

Wśród odwiedzających wadowickie muzeum byli m.in. prezydent Polski Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, prezydent Panamy Juan Carlos Varela, nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio, arcybiskup Koloniii ks. kard. Joachim Meisner, osobisty fotograf Jana Pawła II Arturo Mari i kolega Karola Wojtyły z lat szkolnych Eugeniusz Mróz.

Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte 9 kwietnia 2014 r. Nowa ekspozycja, którą zaprojektowali Barbara i Jarosław Kłaputowie, jest opowieścią o Karolu Wojtyle – od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. Wśród eksponatów jest pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II.

Muzeum nie ogranicza się do udostępnienia ekspozycji, ale angażuje się też w szereg przedsięwzięć. Przygotowało m.in. wystawy czasowe, które można było oglądać w Rzymie, Turynie i Paryżu. Pod koniec ub.r. udostępniło w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ekspozycję „Urodziłem się w Wadowicach”, która przybliża atmosferę rodzinnego domu Wojtyłów. W przyszłości będzie ona prezentowana m.in. w Panamie, gdzie w 2019 r. odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Muzeum organizuje też cykliczne wydarzenia, jak akcja „Z Lolkiem do szkoły”, która wspiera dzieci z ubogich rodzin.

Karol Wojtyła mieszkał w Wadowicach do ukończenia gimnazjum. Po maturze wyjechał z ojcem do Krakowa.

PAP/RIRM

drukuj