fot. Caritas Polska

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Po raz dwudziesty ósmy rusza dziś akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W tym roku przyświeca jej hasło: „Świeca, która tworzy polską wigilię”. Symbolem akcji jest świeca, której płomień symbolizuje solidarność z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji dobroczynnych, w którą włączają się Polacy. Każdego roku na milionach stołów wigilijnych płonie świeca Caritas. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świeć możliwe jest dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach. Datki przeznaczane są na leczenie, rehabilitację i pomoc edukacyjną dla najmłodszych. W okresie letnim dzieci z ubogich rodzin mogą skorzystać z wypoczynku.

Tomasz Kopytowski, rzecznik Caritas archidiecezji łódzkiej, zwrócił uwagę, że w ramach akcji pomoc trafia także do dzieci za granicą.

W tym roku 10 groszy z każdej świecy przeznaczone jest na kompleksowy rozwój placówek dla dzieci w krajach, które się rozwijają. Konkretnie te środki będą przeznaczone na budowę przedszkola i szkoły w Kamerunie, dożywianie dzieci w Argentynie w projekcie „Szklanka mleka” oraz na wsparcie dla polskich dzieci na Ukrainie, Białorusi i Litwie – wskazał rzecznik Caritas archidiecezji łódzkiej.

Łódzka Caritas przygotowała ponad 70 tysięcy świec, które są już dostępne w parafiach. Tegoroczna kampania po raz dwudziesty drugi ma charakter ekumeniczny.  Początki Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom sięgają roku 1993, kiedy w kilku diecezjach przeprowadzono pilotażową akcję.

RIRM

drukuj