fot. PAP/Wojtek Jargiło

Bożonarodzeniowe inicjatywy Caritas Polska

Caritas Polska w okresie zimowym, a więc także w okresie świąt Bożego Narodzenia, we współpracy z innymi instytucjami przygotowuje akcje i projekty mające na celu pomoc ludziom ubogim i potrzebującym. Te akcje to m.in. „Trochę ciepła dla bezdomnego” czy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Organizowana jest również Wigilia Caritas, podczas której ubodzy, bezdomni i samotni spotykają się przy wspólnym wigilijnym stole.

Caritas Polska to duszpasterska instytucja charytatywna, która pomaga osobom mierzącym się z problemem m.in. samotności, biedy, wykluczenia czy bezdomności. Organizacja niesie pomoc materialną, psychologiczną oraz duchową.

Zakres pomocy świadczonej przez Caritas Polska obejmuje cały rok kalendarzowy. Nie dziwi zatem, że instytucja ta organizuje szereg akcji w okresie zimowym, a więc również w okresie świąt Bożego Narodzenia.

16 listopada ruszyła dziewiąta edycja akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”. W bieżącym roku hasłem inicjatywy są słowa: „Bezdomności się nie wybiera. Bezdomnym się staje!”. W ubiegłym roku do osób mierzących się z kryzysem bezdomności trafiło 5000 konserw, 2850 litrów zupy z pieczywem, 400 toreb z upominkami świątecznymi, 900 par wełnianych skarpet, 200 ciepłych koców i 35 ciepłych zimowych kurtek.

Akcja organizowana jest we współpracy ze Strażą Miejską. Do końca lutego 2024 roku partole docierać będą do osób bezdomnych, które przebywają poza schroniskami. Funkcjonariusze będą rozdawać potrzebującym żywność oraz rzeczy niezbędne do przetrwania w trudnych zimowych warunkach.

– Ze Strażą Miejską rozwozimy ciepłe posiłki dla ludzi bezdomnych. Poza tym przygotowaliśmy ciepłe obuwie, skarpetki, rękawiczki, czapki dla bezdomnych, które będziemy im rozdawać – wyjaśnia ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Konsekwencją życia w bezdomności są również problemy zdrowotne. Dlatego też od 2017 roku realizowana jest akcja Uliczny Patrol Medyczny.

– Wraz ze Strażą Miejską i Stowarzyszeniem „Jesteśmy nadzieją” prowadzimy nasz program Uliczny Patrol Medyczny. Lekarze, wolontariusze docierają do tych najbardziej ubogich, bezdomnych. To są lekarze różnych specjalności. Takie patrole wyruszają nawet kilka razy w tygodniu, żeby spieszyć z pomocą – podkreśla ks. dr Marcin Iżycki.

W tym roku przypada natomiast 30. edycja akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.  Z tą inicjatywą związana jest Świeca Caritas. W tym roku przygotowano 1,5 miliona świec, które zostały rozprowadzone w parafiach w całej Polsce.

– Świeca Caritas od 30 lat gości na wigilijnych stołach. Stała się symbolem Bożego Narodzenia i otwartych serc, które w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom wspierają najmłodszych. Tak jak pusty talerz przy stole czekający na ubogich, świeca przypomina nam, że są ludzie samotni, głodni, ludzie, dla których nie ma miejsca. Środki ze sprzedaży tegorocznej świecy wesprą Wakacyjną Akcję Caritas, placówki edukacyjno-opiekuńcze, warsztaty w świetlicach środowiskowych i zapewnią stypendia dla dzieci. Wsparcie otrzymają także hospicja dla dzieci, ośrodki interwencji kryzysowej dla kobiet i domy samotnej matki. Pomożemy sfinansować leczenie i poważne operacje uczestników programu „Uratuję Cię”. Tradycją stało się, że 10 groszy z każdej świecy przeznaczamy na cel zagraniczny. W tym roku będzie to dofinansowanie programów żywnościowych dla dzieci w krajach Afryki Subsaharyjskiej – wskazuje dyrektor Caritas Polska.

Akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom wsparła Para Prezydencka.

– W święta Bożego Narodzenia szczególnie mocno pragniemy radości i pokoju – nie tylko dla nas samych i naszych bliskich, ale dla wszystkich – w tym dla najmłodszych, którzy tak niecierpliwie czekają na świąteczne prezenty. Pamiętajmy, że są wśród nas dzieci, dla których powodem do wielkiej radości może być nowa odzież, kompletna wyprawka szkolna czy regularny ciepły posiłek – mówi pierwsza dama, Agata Kornhasuer-Duda.

W Wigilię świąt Bożego Narodzenia organizowana jest natomiast Wigilia Caritas. Akcja ta od 2017 roku ma wymiar ogólnopolski. W kilkudziesięciu miastach naszego kraju organizowane są wieczerze wigilijne dla osób ubogich, samotnych i potrzebujących. Potrzebujący mogą skosztować wigilijnych potraw, takich jak barszcz czy karp, a także podzielić się opłatkiem. Otrzymują też paczki z upominkami. W ubiegłym roku Wigilię Caritas zorganizowano w 85 miastach w całej Polsce.

radiomaryja.pl

drukuj