fot. Episkopat News

Caritas Polska przeznaczyła w 2023 r. blisko 150 mln zł na pomoc Ukrainie

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja na temat pomocy uchodźcom i poszkodowanym w wyniku wojny na Ukrainie. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Caritas Polska, Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie i Zakonu Maltańskiego.

Dyrektor Caritas Polska, ks. Marcin Iżycki, powiedział, że w ostatnim roku dzięki wsparciu Polaków organizacja pomogła ponad milionowi Ukraińców. Poinformował, że przygotowano ponad 90 tys. paczek z żywnością i środkami higienicznymi. Łącznie w 2023 r. Caritas Polska na pomoc Ukrainie przeznaczyła 150 mln złotych.

Ks. Marcin Iżycki zaznaczył, że potrzeba pomocy wciąż jest ogromna.

– Raporty, które otrzymujemy, pokazują jasno, że potrzeby nie maleją – potrzeby rosną. Nie możemy poddać się zmęczeniu, nie możemy się znudzić. To jest nasza powinność, powinność Kościoła, bo Caritas jest czymś, bez czego Kościół nie może istnieć – tak samo, jak głoszenie Ewangelii, tak samo, jak udzielanie sakramentów. Ta posługa miłosierdzia wpisana jest w Kościół – podkreślił dyrektor Caritas Polska.

W konferencji zdalnie uczestniczył ordynariusz kijowsko-żytomierski, ks. bp Witalij Krywicki. Powiedział, że Ukraina jest wdzięczna Polsce za pomoc. Dodał, że w czasie wojny nigdy nie będzie dość pomocy medycznej dla cywilów i żołnierzy. Zaapelował też o dalszą modlitwę o pokój.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl