fot. dzięki uprzejmości ks. Jana Ciągło, polskifr.fr

Dziękczynienie za beatyfikację ks. kard. S. Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej na francuskiej ziemi

Beatyfikacja nowych polskich błogosławionych była wielkim wydarzeniem nie tylko dla Polaków w kraju, ale także tych przebywających poza jego granicami. Za dar beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i Matki Elżbiety Róży Czackiej dziękowano m.in. w  na wzgórzu Lorette w północnej Francji, w Bazylice Matki Bożej, oraz na południu w Beaulieu-La Ricamarie.

W dniu beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej – 12 września br. – Polacy z północnej Francji spotkali się w Bazylice Matki Bożej na wzgórzu Lorette. Dziękczynienie za nowych błogosławionych było połączone z wprowadzeniem do świątyni relikwii św. Jana Pawła II.

fot. ks. P. Szot, polskifr.fr

Mszy świętej przewodniczył Biskup diecezji Arras ks. bp Olivier Leborgne, a w koncelebrze byli: rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś, rektor Bazyliki o. Jean-Marie Reverse oraz polscy księża pracujący w tym regionie.

fot. ks. P. Szot, polskifr.fr

We Mszy świętej wzięły udział polskie stowarzyszenia działające w północnej Francji, a śpiewy były wykonywane przez chór „Moniuszko” działający przy parafii w Dourges.

fot. ks. P. Szot, polskifr.fr

W homilii ks. bp  Olivier Leborgne dziękował za świadectwo wiary, jakie dają polskie wspólnoty w regionie Pas de Calais i prosił, by nie były zamknięte w swoim gronie, ale otwarte na Kościół w Arras i aby żyły według Ewangelii.

Dzień beatyfikacji obchodzono uroczyście również w Beaulieu-La Ricamarie w południowej części Francji.

„Byłem zaskoczony tą ciekawą inicjatywą w parafii, choć sama myśl i program naszej uroczystości dziękczynienia za beatyfikację ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej zrodziły się nieco wcześniej. Z dużą dozą niepewności czekaliśmy czy dojdzie w ogóle do tejże beatyfikacji 12 września w Warszawie” – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr ks. Jan Ciągło SChr, proboszcz, były przełożony prowincji chrystusowców pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Mimo niepewności przygotowania do obchodów beatyfikacji posuwały się naprzód. Wspólnota angażowała się w różnorodne prace. Jedna z parafianek przygotowała montaż filmowy poświęcony nowym polskim błogosławionym, który poruszył serca widzów. Wielu z nich poprosiło o możliwość obejrzenia filmu ponownie w zaciszu własnego domu.

Jak zaznaczył ks. Jan Ciągło, „we Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację brali udział reprezentanci miasta, jak również konsul RP Beata Jaśko z Lyonu”.

„Wspomnę także, iż przed dziękczynną Eucharystią przedstawiliśmy życiorysy nowych polskich błogosławionych w języku francuskim, gdyż spora część naszych gości nie mówiła po polsku, aby ów nasz przekaz był czytelny i widoczny. W czasie Mszy św. śpiewał chór »Polskie Pokolenia«, więc oprawa muzyczna była bogato przygotowana” – dodał rozmówca portalu polskifr.fr.

fot. dzięki uprzejmości ks. Jana Ciągło, polskifr.fr

Parafialne uroczystości beatyfikacyjne zakończyły się wspólną modlitwą do nowych błogosławionych.

Informacja o dziękczynieniu za beatyfikację w Beaulieu-La Ricamarie pojawiła się także we francuskiej prasie.

fot. dzięki uprzejmości ks. Jana Ciągło, polskifr.fr

polskifr.fr/radiomaryja.pl

drukuj