Fot. IDMN

Otwarcie wystawy „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny” na dworcu Warszawa Wschodnia

W środę, 8 lutego br., na dworcu PKP Warszawa Wschodnia zainaugurowano wystawę pt. „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny”. Ekspozycja przygotowana przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego ma na celu ukazanie roli, jaką odegrał bł. ks. kardynał Stefan Wyszyński w życiu Kościoła katolickiego oraz w przestrzeni społecznej i politycznej PRL. Wystawę będzie można oglądać do końca marca br.

Inauguracja wystawy

 W uroczystym otwarciu ekspozycji wzięli udział: biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn oraz Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

Fot. IDMN

Wystawa swoją premierę miała w przeddzień beatyfikacji ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, gdzie była prezentowana we wrześniu i listopadzie 2021 r. Dzięki współpracy Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. podróżujący będą mogli ją zobaczyć w hali dworca PKP Warszawa Wschodnia aż do końca marca br.

Jest to wystawa, która wpisuje się w porozumienie między Instytutem a PKP S.A. To nie pierwsza wystawa, która będzie krążyć po dworcach na terenie całej Polski i jest to jeden z wielu przykładów tego, co także inne instytuty państwowe dzisiaj czynią w imię upowszechniania wiedzy o wybitnych zdarzeniach i postaciach. Niewątpliwie dworce to miejsce, gdzie możemy uczyć się historii, gdzie możemy zdobyć wiedzę – w tym przypadku na temat kardynała Stefana Wyszyńskiego – podkreślił prof. Jan Żaryn w trakcie inauguracji.

Fot. IDMN

Cel ekspozycji

Celem wystawy jest przybliżenie postaci ks. kardynała Wyszyńskiego w różnych aspektach jego działalności. Jako jedna z ważniejszych postaci okresu powojennego odegrał on znaczącą rolę nie tylko na łonie Kościoła katolickiego, ale także w przestrzeni społecznej i politycznej PRL. Wystawa stara się więc przekrojowo, choć w skondensowanej formie, ukazać historyczne znaczenie osoby Prymasa Tysiąclecia.

Oprócz działalności, która ma upamiętnić najwybitniejszych Polaków poprzez pojawiające się na dworcach tablice i pomniki, otwieramy również okolicznościowe wystawy. Dzisiaj przywołujemy pamięć o wybitnym Polaku. Liczymy na to, że pasażerowie, którzy na co dzień korzystają z naszych dworców, będą mieli chwilę, aby przeczytać o tej postaci, pogłębić swoją wiedzę i promować te postacie, aby żyły w naszej przestrzeni także dziś – powiedział prezes Krzysztof Golubiewski podczas wydarzenia.

Fot. IDMN

Duszpasterz i patriota

Wystawa skupia się głównie na dwóch obszarach działalności Prymasa: jego posłudze w Kościele oraz służbie Ojczyźnie. Ukazuje ona bł. ks. Stefana Wyszyńskiego zarówno w roli duszpasterza, który zapisał się wyraźnie w działalności na rzecz przemian związanych z Soborem Watykańskim II, ale również Prymasa-Patriotę, walczącego o swój naród, prawa człowieka i jego wolność. Nie pominięto więc i kwestii działalności Prymasa w bezpośrednim kontakcie z władzami PRL oraz opisu działalności na rzecz uczelni katolickich i polskich środowisk emigracyjnych.

Prymas doskonale wyczuwał potrzeby i intencje narodu, znał duszę Polaka. Dwa wydarzenia szczególnie wpisują się w okres jego posługiwania: Wielka Nowenna przed Tysiącleciem Chrztu Polski i peregrynacja obrazu Panny Jasnogórskiej. To wszystko służyło umacnianiu wiary, umacnianiu spraw nie tylko duchowych, ale także dbania o tężyznę duchową i materialną narodu polskiego. Trzeba przyznać, że wywiązał się z tych zadań znakomicie – mówił o Prymasie Tysiąclecia ks. biskup Romuald Kamiński.

Fot. IDMN

Autorami wystawy są: zastępca dyrektora IDMN, dr hab. Paweł Skibiński, prof. UW, dr hab. Rafał Łatka, prof. UKSW oraz Rafał Kowalczyk.

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl