fot. httpswww.maie.lodz.plplskansen

Wystawa „Wszystko postawiłem na Maryję” poświęcona Prymasowi Tysiąclecia

Od 15 sierpnia, w Skansenie „Łęczycka Zagroda Chłopska” można oglądać wystawę poświęconą ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Nazwa wystawy pochodzi od słów ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – „Wszystko postawiłem na Maryję”.

– Jeżeli znamy życie Prymasa, jego całą działalność  duszpasterską, to wiemy, jaką czcią darzył wizerunek Mati Bożej Częstochowskiej – mówiła dr Aldona Plucińska, etnograf, kustosz wystawy.

Wystawa ukazuje pionowy wymiar kultury. Jest ilustracją działalności Prymasa Tysiąclecia. Do ukazania tych treści została wykorzystana m.in. kolekcja Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Dziś w Skansenie „Łęczycka Zagroda Chłopska” odbyło się specjalne spotkanie. Koncert pieśni maryjnych zaprezentowali Tomasz Piotrowski i Aleksandra Oryczkowska.

– Przede wszystkim nawiązuje to do wystawy, która jest w Skansenie, ale też do święta, które było 15 sierpnia, Wniebowzięcia NMP – wskazała dr Aldona Plucińska.  

Wystąpiły też dzieci z Zespołu Obrzędowego z Chojnego.

– Przyjechaliśmy tutaj z zabawami XIX wiecznymi, które pokazują, jak bawiły się dzieci właśnie w tamtych czasach – zwrócił uwagę Agata Woźniak – kierownik Zespołu Obrzędowego z Chojnego.

Wystawę można oglądać w Skansenie  do 31 października.

Wystawa „Wszystko postawiłem na Maryję” AFISZ

TV Trwam News

drukuj