K. Korus: Podczas II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kół Gospodyń Wiejskich do Gospodyni Narodu mamy okazję, by ponownie podziękować Matce Bożej za cały rok pracy
26 sierpnia jest odpust na Jasnej Górze. Jako jedyna grupa dostaliśmy pozwolenie, aby wspólnie zorganizować pielgrzymkę. Jest to dla nas ogromny zaszczyt – mówiła prezes Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich, Katarzyna Korus, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja i TV Trwam.
W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 26 sierpnia, odbędzie się II Ogólnopolska Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich na Jasną Górę. [czytaj więcej] Jak wskazała prezes Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich, zeszłoroczna pierwsza pielgrzymka okazała się ogromnym sukcesem, a członkowie Kół Gospodyń Wiejskich były zaskoczeni tym, że można się w taki sposób zjednoczyć.
– Najważniejsza data to 26 sierpnia, kiedy jest odpust na Jasnej Górze. Jako jedyna grupa dostaliśmy pozwolenie, aby wspólnie zorganizować pielgrzymkę. Jest to dla nas ogromny zaszczyt – podkreśliła Katarzyna Korus.
O godzinie 10.00 będzie artystyczne wystąpienie Kół Gospodyń Wiejskich. Centralnym punktem będzie uroczysta Msza św. o godz. 11.00 dedykowana intencjom wszystkich KGW. Katarzyna Korus wskazała, że Koła będą wystawiały swoje produkty regionalne, czy to spożywcze, czy rękodzieło.
Marta Choroszczyńska z KGW „Jagodzianki w Jezierzanach” z województwa zachodnio-pomorskiego mówiła w programie „Rozmowy niedokończone”, że pielgrzymka KGW na Jasną Górę ma trzy wymiary: emocjonalny, duchowy, a także poznawczy.
– Bycie na pielgrzymce to jest danie siebie ludziom, ale też „branie” od tych ludzi. (…) Pielgrzymujemy, żeby zwierzyć komuś, wzmocnić się w wierze, żeby zanieść swoje intencje, nie tylko swoje ciche, własne, ale również od innych. (…) To jest coś pięknego być na takiej pielgrzymce – wskazała Marta Choroszczyńska.
– Panie były bardzo wdzięczne, że takie wydarzenie było zorganizowane, że zajęłyśmy się tym logistycznie, by pojechać do Matki Bożej. Dzięki temu mamy II Ogólnopolską Pielgrzymkę Kół Gospodyń Wiejskich do Gospodyni Narodu, żeby ponownie podziękować Matce Bożej za cały rok pracy – zaznaczyła Nikoletta Opiela z KGW „Moja Wolica Ługowa”.
Prezes Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich zwróciła uwagę, że związek oparty jest o pracę charytatywną i poświęcenie swojego własnego czasu.
Z kolei Elżbieta Łągiewka z KGW „Skrzydlów Kumosie” zaznaczyła, że jest coraz więcej członków KGW.
– Jest nas naprawdę coraz więcej. Odtwarzamy tradycje, które były kiedyś. Przed wojną i po niej Koła Gospodyń Wiejskich były bardzo aktywne. (…) Dążymy do tego, aby wzbudzać działania kulturalne, regionalne, manualne. Jeżeli zabieramy dziecina nasze warsztaty, to pokazujemy im, że można zrobić cos z niczego. Dzieci to łapią i z nich na pewno wyrosną osoby, które nie będą siedzieć przy komputerze, ale będą wychodzić do ludzi tak, jak my teraz wychodzimy do nich. Koła Gospodyń Wiejskich spełniają funkcję kulturalną, a także dydaktyczną na wsiach – mówiła Elżbieta Łągiewka.
Gość Radia Maryja i TV Trwam dodała, że coraz częściej angażują się również panowie i powstają nie tylko Koła Gospodyń Wiejskich, ale też Koła Gospodarzy Wiejskich.
– Są miejsca, gdzie mężczyźni założyli koła. Produkują się tak, jak kobiety, ale w swoich męskich zakresach, np. rzeźba czy rękodzieło – zaznaczyła Elżbieta Łągiewka.
radiomaryja.pl