fot. autor Fundacja „Lumen de Lumine”

I Ogólnopolski Kurs Chorału Gregoriańskiego „Convivium Gregorianum”

W dniach 17-23 lipca 2022 roku we Wrocławiu odbędzie się I Ogólnopolski Kurs Chorału Gregoriańskiego „Convivium Gregorianum”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Lumen de Lumine”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Maryja i TV Trwam.

Fundacja „Lumen de Lumine” zaprasza do wzięcia udziału w I Ogólnopolskim Kursie Chorału Gregoriańskiego „Convivium Gregorianum”. Zaproszenie skierowane jest do: dyrygentów, organistów, chórzystów, animatorów muzycznych, pasjonatów muzyki sakralnej oraz studentów kierunków muzycznych.

– Organizatorzy zapraszają osoby duchowne i świeckie w każdym wieku do wspólnego przeżycia niezwykłego tygodnia modlitwy w świetle kultury muzycznej Kościoła. Przedsięwzięcie odbędzie się w historyczno-religijnym centrum Wrocławia, na Ostrowie Tumskim – zachęcają organizatorzy.

Celem Kursu jest edukacja w zakresie tradycyjnej muzyki liturgicznej.

– Pomysł zrodził się z uczestnictwa w wielu kursach, warsztatach i festiwalach. Przeważnie podobne wydarzenia mają ściśle określoną dominantę. Część organizatorów koncentruje się na muzyce oraz jej aspekcie naukowym. Inni przywiązują większą uwagę do „starej” lub „nowej” liturgii. Otwarta formuła „Convivium Gregorianum” bierze pod uwagę złożoność momentu historycznego dla liturgii i muzyki w Kościele. Kultura trwa i rośnie dzięki  temu, że reprodukuje się w każdym następnym pokoleniu. Tym bardziej w życiu religijnym,  rola muzyki jako pośrednika w drodze do ludzkiego serca i ducha, jest nieoceniona.  Dlatego właśnie zawsze potrzebne są działania edukacyjne w tej mierze – ocenia Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie.

Podczas kursu wykłady poprowadzą absolwenci Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie i Akademii Muzycznej we Wrocławiu: Łukasz Czartowski, Artur Piwkowski oraz Raul Orlando Arreguin Rosales.

– Program kursu obejmuje interpretację chorału gregoriańskiego na podstawie pierwszych źródeł pisanych z X i XI wieku. Organizatorzy proponują uczestnikom dwa poziomy. Pierwszy etap podstawowy adresowany jest dla osób pragnących nauczyć się czytać zapis chorałowy i śpiewać proste antyfony z psalmami. Drugi średniozaawansowany poziom obejmuje podstawy semiologii gregoriańskiej, neumy 1-2 dźwiękowe, proste śpiewy proprium i ordinarium – mówi Łukasz Czartowski.

Ponadto uczestnicy I Ogólnopolskiego Kursu Chorału Gregoriańskiego „Convivium Gregorianum” będą mogli wziąć udział w codziennej Mszy św. po łacinie – sprawowanej naprzemiennie – trzy dni w porządku liturgicznym sprzed Soboru Watykańskiego II, a trzy kolejne w porządku posoborowym. W programie przewidziano również śpiewane jutrznie i nieszpory z towarzyszeniem muzyki polifonicznej.

Kurs odbędzie się w dniach 17-23 lipca 2022 roku we Wrocławiu przy ul. św. Józefa1/3.

– Organizatorzy gwarantują 30 miejsc noclegowych dla osób spoza Wrocławia. Tyle też wynosi szacowana liczba uczestników – dodaje absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie.

fot. autor Fundacja „Lumen de Lumine”

 

Informacje dotyczące zapisów dostępne są na stronie internetowej: https://kursy.scholalumen.pl

Patronat honorowy nad I Ogólnopolskim Kursem Chorału Gregoriańskiego „Convivium Gregorianum” objęli: ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski; Papieski Instytut Muzyki Sakralnej w Rzymie, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, a także Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych.

Patronat medialny sprawują Radio Maryja oraz TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl