Portugalia: Koniec diecezjalnej fazy procesu beatyfikacji siostry Łucji

W klasztorze świętej Teresy w portugalskiej Coimbrze oficjalnie zamknięto w poniedziałek diecezjalną fazę procesu beatyfikacyjnego siostry Łucji dos Santos, jednej z trójki uczestników objawień maryjnych z 1917 r. w Fatimie.

Ponad 15 tys. stron świadectw i dokumentów o życiu portugalskiej karmelitanki trafiło już do Watykanu.

Oficjalne zamknięcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego siostry Łucji miało miejsce w klasztorze, w którym 13 lutego 2005 r. zmarła 98-letnia karmelitanka. W obiekcie tym, gdzie znajduje się muzeum poświęcone wizjonerce, spędziła ona większość swojego życia zakonnego.

Jak powiedziała w poniedziałek siostra Ana Sofia z klasztoru św. Teresy w Coimbrze, znaczna część z przekazanego do Watykanu materiału bazowała na korespondencji siostry Łucji, którą Portugalka prowadziła z tysiącami ludzi z całego świata.

Korespondencja ta zachowała się w ponad 70 walizkach. Treść żadnego ze znajdujących się tam listów nie była podawana w wątpliwość i nie stanowiła problemu dla rozwoju procesu beatyfikacyjnego w naszej diecezji” – ujawniła zakonnica z Coimbry.

Portugalska diecezja, na terenie której zmarła wizjonerka, otworzyła proces beatyfikacyjny w roku 2008, czyli w trzy lata po śmierci siostry Łucji. W jego trakcie przestudiowano 11 tys. listów napisanych przez zakonnicę oraz zebrano 61 świadectw od osób, które ją znały.

Jak wyjaśniła siostra Angela Coelho, wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego portugalskiej karmelitanki, diecezjalna faza przedłużyła się nieco z uwagi na bogate zbiory materiałów dotyczących wizjonerki.

Życie siostry Łucji obfitowało w wiele wydarzeń. Konieczne było przestudiowanie wszystkich listów, które otrzymała i napisała siostra Łucja w czasie swego życia. To bardzo bogaty zbiór zawierający korespondencję zarówno z wiernymi z całego świata, jak też z papieżami, kardynałami i ambasadorami” – dodała siostra Angela Coelho.

Niektóre portugalskie media spekulują, że przekazanie do Watykanu dokumentacji dotyczącej siostry Łucji może przyspieszyć jej beatyfikację, która mogłaby nastąpić podczas zaplanowanej na 12 i 13 maja wizyty papieża Franciszka w Fatimie.

Franciszek będzie czwartym papieżem, który odwiedzi portugalskie sanktuarium maryjne. Wcześniej do Fatimy pielgrzymowali Paweł VI, św. Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. Kardynał Jorge Bergoglio przed wstąpieniem na tron papieski nigdy nie gościł w Portugalii.

Szczególnie związany z Fatimą był św. Jan Paweł II, który odwiedził to sanktuarium trzykrotnie: w 1982 r., 1991 r. i 2000 r.. Podczas swojej ostatniej wizyty ogłosił błogosławionymi dwójkę małych wizjonerów: Franciszka i Hiacyntę Marto. Wiązał on też swoje ocalenie z rzymskiego zamachu w roku 1981 właśnie ze wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej, w której dniu doszło do ataku Turka Mehmeta Alego Agcy.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. Trójce małych pasterzy: Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz Łucji dos Santos, przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Matka Boża, prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl