fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

W październiku rozpocznie się proces beatyfikacyjny Wandy Błeńskiej

Stolica Apostolska zgodziła się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego polskiej lekarki i misjonarki Wandy Błeńskiej. Pismo w tej sprawie otrzymał metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki. Proces na poziomie diecezjalnym rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Wanda Błeńska zmarła w 2014 roku w wieku 103 lat. Była nazywana ,,matką trędowatych”. Ponad 40 lat spędziła w Ugandzie, oddając się służbie chorym. Dzięki niej tamtejsza placówka sióstr franciszkanek w Bulubie zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi jej imię. Centrum medyczne jej imienia działa też na Madagaskarze.

Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu ks. Maciej Szczepaniak mówi, że Wanda Błeńska znajdowała wielkie uznanie wśród wiernych.

– To, że proces beatyfikacyjny rozpocznie się praktycznie 5 lat po jej śmierci, świadczy o tym, że rzeczywiście była dla Kościoła jakimś przewodnikiem. Myślę, że ciągle brakuje nam na ołtarzach ludzi świeckich. Lekarka, osoba oddana chorym, która jak wszyscy podkreślali traktowała przychodzących do niej chorych nie tylko i wyłącznie jako pacjentów, ale również jak drugą osobę. Byli to  dla niej ludzie, w których prawdziwie widziała Chrystusa. Taka lekarka może  z pewnością  nas wiele nauczyć i będziemy wszyscy bardzo się cieszyć, jeśli rzeczywiście do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona – powiedział ks. Maciej Szczepaniak.

Papież Jan Paweł II odznaczył Wandę Błeńską Orderem Świętego Sylwestra. To najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła. Papież Franciszek wybrał dr Błeńską na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

RIRM

drukuj