fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Podziękowania za beatyfikację Michała Giedroycia

Archidiecezja Krakowska dziękuje Bogu za beatyfikację swojego patrona Michała Giedroycia. Sylwetkę błogosławionego oraz plan głównych uroczystości dziękczynnych zaplanowanych na najbliższą sobotę zaprezentowano podczas konferencji prasowej.

Bł. Michał Giedroyć – patron zakrystianów, chorych, wspólnot życia konsekrowanego, Instytutu Liturgicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i wreszcie patron Archidiecezji Krakowskiej – urodził się około 1425 roku na Litwie. Mając 40 lat, wstąpił do Zakonu św. Augustyna Kanoników Regularnych od Pokuty Błogosławionych Męczenników Najświętszej Maryi Panny de Metro, potocznie zwanego Zakonem Marków.

Z pokorą pełnił powierzoną mu funkcję zakrystiana, odznaczając się głębokim pragnieniem bliskości z Chrystusem – mówiła podczas konferencji s. prof. Adelajda Sielepin CHR z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

On pragnął cały czas być w kościele, więc poprosił, aby pozwolono mu mieszkać blisko Najświętszego Sakramentu. Sporządzono mu izdebkę przylegającą od podwórza do kościoła, gdzie nie było miejsca nawet gdzie się wyprostować, tylko na krótki odpoczynek, a tak to spędzał czas w świątyni. Przy Chrystusie, ale też i przy ludziach – podkreślała.

Ludzie bardzo często przychodzili do niego prosząc o modlitwę, o wstawiennictwo w ich intencji, o dobrą radę – wskazała s. prof. Adelajda Sielepin CHR. I choć bł. Michał był kaleką, to swoją postawą udowadniał, że jakiekolwiek ograniczenia zdrowotne nie mają żadnego wpływu na budowanie prawdziwej relacji z Chrystusem.

Michał bardzo wybitnie pokazuje nam tutaj to, że nie potrzeba żadnych szczególnych warunków do tego, żeby gorliwość, miłość, wiara, więź z Bogiem rosła. Po prostu chodzi o samą tę więź. Michał jest człowiekiem wielkiej skromności. Można powiedzieć, jego rysem charakterystycznym – najważniejszym chyba – to jest ukazywanie Chrystusa bez przeszkód. On starał się tak żyć, żeby nie zasłaniać Go nigdy – dodała.

Archiprezbiter Bazyliki Mariackiej, ks. dr Dariusz Raś, opowiedział o przebiegu dziękczynnych uroczystości archidiecezjalnych za beatyfikację Michała Giedroycia, które zaplanowano na najbliższą sobotę w Bazylice Mariackiej o godzinie 11.00.

Przybywa do nas Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ks. kard Angelo Becciu, będzie nuncjusz apostolski ks. abp Salvatore Pennacchio, biskupi z Litwy. To oni nam podarowali naszego nowego błogosławionego. Kazanie wygłosi ks. kard. Angelo Becciu i będzie odczytana bulla papieska na samym początku uroczystości – powiedział archiprezbiter Bazyliki Mariackiej ks. dr Dariusz Raś.

Ks. dr hab. Andrzej Wójcik, rektor kościoła św. Marka w Krakowie, w którym mieszkał i działał błogosławiony Michał zaprosił także do odwiedzenia tego dnia świątyni, w której znajduje się grób błogosławionego.

Zapraszam do kościoła św. Marka. Będzie on otwarty od 8.00 do 20.00, żeby przyjść nawiedzić grób bł. Michała, pomodlić się. Natomiast dzień wcześniej, 7 czerwca, zapraszam wieczorem na Mszę św. o 18.30 z homilią o bł. Michale, a o 20.00 odbędzie się koncert Marcina Stycznia – wskazał.

7 listopada 2018 r. Ojciec Święty Franciszek zatwierdził trwający od wieków kult Michała Giedroycia i tym samym potwierdził, że jest on błogosławionym Kościoła katolickiego.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj