Profilaktyka po lubelsku

Lekarze z Lublina i okolic już po raz drugi organizują akcję „Profilaktyka po lubelsku”. W 140 przychodniach na terenie całego województwa będzie można wykonać m.in. morfologię krwi.

22 września obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej. Na Lubelszczyźnie z tego powodu odbędzie się kolejną akcją „Profilaktyki po lubelsku”. Tego dnia 140 placówek na terenie województwa wykona morfologię krwi wszystkim chętnym, którzy się zgłoszą. Badania będą bezpłatne, a ich koszty pokryją przychodnie.

 – Jest to jedno z badań podstawowych. To, co można wykonać u lekarza rodzinnego. Nawet jak czujemy się zdrowo tak jak mówię, możemy przyjść, co jakiś czas i to badanie podstawowe wykonać. – powiedziała Teresa Dobrzańska-Pielichowska, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców.

W ramach akcji przewidziana jest również edukacja dotycząca potrzeb transplantacji komórek macierzystych szpiku oraz możliwości zostanie ich dawcą.

 – Najważniejszy element tej akcji – moim zdaniem to docieranie do ludzi, którzy normalnie nie przychodzą. Tylko w sytuacji akcyjnej pojawiają się i wtedy mogą u nas skorzystać ze wczesnej diagnozy, z tego, że możemy im zaproponować rozważenie, a potem ewentualnie podjęcie decyzji o zostaniu dawcą szpiku – dodał Tomasz Zieliński, wiceprezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców.

Pierwsza akcja tego typu odbyła się równy rok temu. Spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród pacjentów. Świadczy to o dużej potrzebie podobnych działań. Rok temu wykonano ok. 5500 badań morfologii krwi i zarejestrowano blisko sześciuset potencjalnych dawców komórek macierzystych szpiku. Organizatorzy liczą, że w tym roku liczba zaangażowanych wzrośnie.

TV Trwam News/ RIRM

drukuj